Debesu kompiuterija kas tai

Debesų kompiuterija: kas tai yra ir paslaugų technologija

Serveriai tampa debesimi, kai jie teikiami kaip paslauga be jokių ilgalaikių įsipareigojimų, kai naudojamų resursų kiekis gali būti automatizuotai keičiamas minučių bėgyje ir kai vartotojo duomenys yra atskiriami nuo konkretaus fizinio serverio.

Sužinokite, kokios debesų kompiuterijos paslaugos teikiamos Lietuvoje ir kas iš tiesų nėra debesų technologijos infrastruktūra.

Serverių pakilimas nuo žemės į debesis

Serverių debesys veikia naudodami įprastų duomenų centrų paslaugas: kolokacijos paslaugas įrengti fizinius dedikuotus serverius, kuriuose įdiegiami virtualizuoti serveriai su klientų sistemomis. Dauguma verslo sistemų ir lieka čia, duomenų centre – „ant žemės“.

Kad sistemos „pakiltų į debesis“, tie patys serveriai pajungiami truputį kitaip, naudojant specialią programinę įrangą jų valdymui. Pamatiniame lygmenyje sukuriama debesų kompiuterijos infrastruktūra. Ant jos kuriama debesų kompiuterijos platforma – pirmasis tikro serverių debesies lygmuo, galintis garantuoti didžiausią sistemų veikimo saugumą, patikimumą ir greitį. Ant šios platformos programuotojai kuria debesų kompiuterijos programas – galutiniams vartotojams skirtas aplikacijas, suteikiančias visus debesų technologijos privalumus.

Aukštesnio lygmens paslauga – tai realiai ta pati žemesnio lygmens paslauga su įskaičiuotais papildomais darbais. Kurį paslaugų lygmenį rinktis norint savo įmonėje naudotis debesų kompiuterija praktiškai priklauso vien nuo to, kiek darbų norite daryti patys, o kiek palikti teikėjui. Tų pačių serverio resursų kaina aukštesnio lygmens paslaugoje beveik visuomet bus didesnė, nes į tą paslaugą įskaičiuotos papildomos licencijos ir darbai. Tačiau dėl masto ekonomijos šis kainos skirtumas yra daug mažesnis, nei tokio lygmens paslaugą jums kainuotų susikurti patiems.

Trumpai apžvelgiu visas Lietuvoje siūlomas serverių paslaugas, nuo kolokacijos iki debesų kompiuterijos programų.

Kolokacija

Tai kliento fizinio serverio laikymas duomenų centre. Pagrindinė duomenų centro užduotis – apsaugoti serverį fiziškai bei garantuoti nepertraukiamą elektros ir interneto teikimą. Visa kita yra jūsų techniko rūpestis. Nuo kolokacijos iki debesų kompiuterijos dar laukia tolimas kelias.

Serverių kolokaciją renkasi tik turintys labai didelį serverių skaičių arba naudojantys specifinę aparatinę įrangą (pvz.: serveris su neįprastai galinga vaizdo plokšte video medžiagos apdorojimui).  Kitiems kolokacija dažniausiai neapsimoka – didelį duomenų centrai gali nupirkti ir jums išnuomoti dedikuotą serverį pigiau, nei jį nusipirktumėte patys.

Lietuvoje serverių kolokaciją siūlo visi duomenų centrai. Didžiausi komerciniai duomenų centrai Lietuvoje – BDC (Teo grupės įmonė) ir Baltneta.

Dedikuoti serveriai

Tai kolokacija kartu su serverio nuoma. Aparatūros įsigijimas ir remontas tampa duomenų centro rūpesčiu. Savo standartinei įrangai duomenų centrai dažnai siūlo nuotolinio prisijungimo ir kitus papildomus valdymo įrankius. Tačiau čia duomenų centro darbas ir baigiasi – serverio administravimas yra kliento darbas.

Dedikuotų serverių nuoma tinka turintiems daug resursų reikalaujančias IT sistemas ir savo administratorius, sugebančius iš dedikuotų serverių suformuoti patikimą klasterį. Kitiems labiau apsimoka bent jau virtualizuotas serveris, kuris savo dydžiu gali prilygti ir dedikuotam serveriui.

Kai kurie duomenų centrai į klasterį sujungtus dedikuotus serverius pradėjo vadinti privačiais debesimis. Deja, su debesų kompiuterija jie neturi nieko bendra: reikalauja įsipareigoti gan ilgam terminui, o resursų kiekio keitimus atlieka tik duomenų centro specialistas prijungdamas ar atjungdamas papildomus serverius. Toks „debesis“ įgauna prasmę tik hibridinio debesies atveju, kai dėl įvairių priežasčių dalis įmonės sistemų veikia tokiame fiksuotame serverių klasteryje, o dalis jų užduočių perkeliamos į tikrąjį serverių debesį.

Lietuvoje didžiausią įdirbį dedikuotų serverių nuomoje turi Duomenų centras ir Hostex (Teo grupės įmonė).

Virtualūs VDS/VPS serveriai

Serverio virtualizavimas leidžia viename galingame serveryje aptarnauti kelių skirtingų klientų serverius. Iš kliento pusės VPS serveriai veikia identiškai kaip dedikuoti serveriai, tik atsiranda naujų privalumų. Pirmiausia, serveris jau yra stebimas, tad nebereikės rūpintis monitoringo įrankiais. Antra, teikėjas pasirūpina operacinės sistemos licencija ir diegimu. Trečia, serverio valdymas ir resursų kiekio keitimas yra kur kas paprastesni ir greitesni. Visa kita, kaip ir dedikuotame serveryje, tebėra jūsų administratoriaus darbas.

VPS serveriai puikiai tinka individualių sistemų aptarnavimui, kai nereikalaujama 100% pasiekiamumo. Tai tebėra nuo vieno fizinio serverio pilnai priklausoma paslauga. Aukšto patikimumo reikalaujančioms sistemoms geriau naudotis debesų kompiuterijos infrastruktūra, kuri suteikia didesnes dubliavimo ir plėtimosi galimybes.

Lietuvoje populiariausias VPS serverių teikėjas – Interneto vizija. Panašią paslaugą teikia praktiškai visi duomenų centrai ir dar keliasdešimt įmonių.

Debesų kompiuterijos infrastruktūra (IaaS)

Debesų kompiuterijos infrastruktūrą sudaro keletas komponentų. Pagrindinis yra skaičiavimo serveris, technologiškai labai artimas paprastam virtualiam serveriui. Didžiausias skirtumas yra ne serverio veikime, o jo valdyme. Debesų kompiuterijos serverius klientas kuriasi ir naikina pats valdymo pulte arba automatizuotai per API. Atskiri užsakymai yra nereikalingi. Teikėjas mėnesio pabaigoje apmokestina kiekvieną naudoto serverio veikimo valandą.

Kad būtų patogu dažnai pajunginėti naujus ir trinti nebereikalingus serverius, teikėjai siūlo įrankius greitai daryti duomenų kopijoms, lengvai migruoti serverį iš vieno duomenų centro į kitą ir t.t. Virtualūs serveriai teikėjo infrastruktūroje matomi kaip konteineriai, kurie gali būti tai paleidžiami kaip serveriai, tai užšaldomi kaip rezervinės kopijos.

Debesų kompiuterijos infrastruktūra leidžia greitai susikurti savo debesį, bet vienas debesų kompiuterijos infrastruktūros serveris dar nėra debesis. Lygiai taip pat kaip ir virtualūs serveriai, jie reikalauja serverių administratoriaus darbo: reikia diegti programinę įrangą, duomenų bazes ir t.t.  Standartine logika veikiančių sistemų aptarnavimui dažniausiai paprasčiau ir pigiau gausis naudotis debesų kompiuterijos platforma, kurios operatorius jau sukūrė tikrą serverių debesį.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, populiariausios yra Amazon Web Services debesų kompiuterijos infrastruktūros paslaugos. Vietinėje rinkoje dar egzistuoja BDC, BaltnetosBlueBridge ir kt. pasiūlymai.

Debesų kompiuterijos platformos (PaaS)

Tai yra tikrasis serverių debesis programų kūrėjams. Platformos operatorius naudojasi debesų kompiuterijos infrastruktūra su tūkstančiais virtualizuotų serverių. Jis diegia visą sisteminę programinę įrangą (pvz.: PHP interpretatorius, MySQL duomenų bazės, DNS serveriai) ir administruoja serverius, kad garantuotų patikimą jūsų programos veikimą esant bet kokiems lankytojų srautams.

Debesų kompiuterijos platformos iš vartotojo pusės panašios į hostingo serverius – programuotojas įkelia savo programą ir ji iš karto veikia be papildomų darbų. Skirtumas tas, kad hostingas veikia iš vieno fizinio serverio, o debesų kompiuterijos platformą sudaro tūkstančiai serverių įvairiuose duomenų centruose. Tai suteikia nepalyginamai didesnį resursų kiekį ir apsaugo nuo bet kokių gedimų tiek serverio, tiek duomenų centro lygyje.

Debesų kompiuterijos platformos dažniausiai neturi jokių fiksuotų mokesčių. Jos apmokestina tik apdorotas užklausas ir laikomą duomenų kiekį. Tai leidžia pigiai aptarnauti mažą retai naudojamą sistemą. Jei sistemos naudojimo aktyvumas staiga pašoks, viskas veiks sklandžiai be jokių rūpesčių, tik padidės sistemos išlaikymo mokesčiai platformos operatoriui.

Lietuvoje geriausiai žinoma debesų kompiuterijos platforma – Google App Engine, kuri jau aptarnauja ir PHP aplikacijas.

Debesų kompiuterijos programos (SaaS)

Debesų kompiuterijos programos skirtos galutiniams vartotojams, kurie nori atlikti konkrečias užduotis, o ne programuoti savo sistemas. Programų kūrėjai naudodamiesi debesų kompiuterijos platforma susikuria savo unikalios programos serverių debesį. Taip bet kuri programa gali pasiekti tik su debesų kompiuterija prieinamą saugumą, patikimumą ir greitį.

Jei tinka funkcionalumas, debesų technologijos pagrindu teikiama programa būna optimaliausias pasirinkimas. Teikėjas pasirūpina visa serverio pusėje veikiančia programine įranga ir jūsų duomenų saugumu, tad visuomet naudositės saugia naujausia versija ir nereikės nieko administruoti. Dažniausiai apmokestinami tik vartotojai, tad bus lengva planuoti išlaidas.

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, populiariausia debesų kompiuterijos programa yra el. paštas Gmail. Jai nusileidžia duomenų saugykla Dropbox. Lietuvoje kaip debesų kompiuterijos programos jau siūloma praktiškai viskas: el. paštas, duomenų saugyklos, turinio valdymo sistemos ir t.t.

Debesų kompiuterijos paslaugos

Debesų technologija leidžia labai lanksčiomis sąlygomis naudotis daug resursų suteikiančiomis paslaugomis be jokių įsipareigojimų. Debesų kompiuterijoje naudojamos pažangiausios korporatyvinės technologijos, todėl ji gali užtikrinti patį didžiausią saugumą, patikimumą ir greitį.

Not all clouds are created equal.

IBM, HP, FireHost, Peer1, Alcatel-Lucent, et al.

Beveik visi debesų kompiuterijos technologijų kūrėjai, kalbėdami apie savo konkurentus, vartoja pažodžiui identišką frazę: „ne visi debesys sukurti lygūs“. Jokia technologija nepašalina aparatūros kokybės ir žmogiškojo faktorių. Kuo didesnio išbaigtumo paslaugą perkate, tuo daugiau darbo perleidžiate paslaugos teikėjui. Tuomet teikėjo kompetencija ir patikimumas tampa lemiantys, ar jūsų pasirinktas debesis tikrai bus toks saugus, patikimas ir greitas, kiek tai leidžia technologijos.

Straipsnyje publikuoju pirmąją savo debesų kompiuterijos paslaugų tipologijos versiją. Jei turite pastabų, labai laukiu komentarų.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ yra įgaliota Google Apps for Business ir Amazon Web Services paslaugų platintoja Lietuvoje. Padedame įmonėms sėkmingai įsidiegti debesų kompiuterijos sprendimus savo įmonėse ir taip didinti darbuotojų efektyvumą bei užtikrinti duomenų saugumą.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Debesų kompiuterija: kas tai yra ir paslaugų technologija“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.