Domeno nukreipimas į interneto svetainę

Kaip teisingai nukreipti domeną į kitą svetainę

Problema

Pasikeitus domenui, svetainė gali prarasti dalį lankytojų ir Google reitingus.

Kodėl taip yra?

Lankytojai nukreipiami tik į pradinį puslapį, o Google nežino domenų tarpusavio ryšio.

Kaip spręsti?

Atlikite 301 kodo nukreipimą išsaugodami lankytojo užklausos URI (vidinio puslapio adresą).

2007 metais pervadinau Talpykla.lt į Tera.lt. Domenas pasikeitė, bet jo lankomumas, žinomumas ir SEO reitingai išliko. Kad visa tai išsaugočiau, keletą metų laikiau nukreipęs senąjį domeną į naująjį.

Chromebook jau yra pakankamai žinomas pavadinimas, todėl Chromebook.lt sulaukia natūralaus tiesioginio lankytojų srauto. Kaip platforma ji dar nėra pakankamai didelė savarankiškam portalui, todėl domenas veda į vidinį GFW.LT puslapį ta tema.

Abiem atvejais svarbu atlikti teisingą peradresavimą, kad lankytojai būtų patikimai ir greitai nukreipiami, o Google suprastų tų domenų tarpusavio ryšį ir aukščiau reitinguotų norimą svetainės adresą. Toliau aprašau 3 patogiausius ir patikimiausius domeno nukreipimo būdus.

Straipsnyje pateikiama techninė informacija, skirta interneto svetainių administratoriams arba entuziastams. Jei nenorite gilintis į technines subtilybes, persiųskite savo serverio administratoriui straipsnio pabaigoje pateiktą pastraipą.

Nukreipiamo domeno DNS serverio nustatymai

Prieš pradedant bet kokius nukreipimus, reikia nustatyti, kad tas domenas pradėtų veikti. Tam sukonfigūruojame jo DNS zoną. Kas ta DNS zona, aprašiau čia: Kas yra DNS serveris ir kaip jį išsirinkti?

Straipsnyje „Kaip pakeisti DNS nustatymus, kad svetainė veiktų greičiau“ rašiau apie domeno nukreipimą į serverį su A ir CNAME įrašais DNS serveryje. Pavyzdžiui, DNS įrašas www.pakamore.lt. CNAME pakamore.lt 21600 nukreipia http://www.pakamore.lt į tą patį serverį, į kurį veda http://pakamore.lt.

Kai pakamore.lt serverio IP adresas yra 5.199.171.11, tai veikia identiškai kaip ir DNS įrašas www.pakamore.lt. A 5.199.171.11 21600, tik dvigubai lėčiau. Plačiau tai paaiškinau minėtame straipsnyje.

Jei ant to paties IP adreso veikia kelios interneto svetainės, o taip ir yra daugumoje hostingo serverių, po tokio DNS nukreipimo lankytojai savo naršyklės adreso laukelyje matys mūsų domeną, bet vietoj mūsų interneto svetainės bus rodoma kita svetainė arba klaida. Taip yra todėl, kad hostingo serveris nežino, kurią svetainę rodyti.

Jei svetainė veikia dedikuotu IP adresu, domeną įvedę lankytojai matys pagrindinę svetainę. Bet tai yra grubi SEO klaida. Viena interneto svetainė turi veikti tik ant vieno domeno. Todėl kiti domenai turi veikti ne kaip sinonimai (angl. alias), o kaip nukreipėjai (angl. pointer). Įvedus tokį domeną, adreso laukelyje domenas turi pasikeisti į kitą – pagrindinį svetainės domeną.

DNS įrašai nukreipia tinklų srautą, o ne interneto puslapius. Jais negalime nukreipti lankytojų iš vienos svetainės ar jos puslapio į kitą puslapį. Tą gali padaryti tik hostingo serveris (HTTP) arba interneto svetainės turinio valdymo sistema.

DNS nukreipimas yra tik pusė darbo. Po DNS zonos sukonfigūravimo, turime nustatyti, kad mūsų serveris nukreiptų naršyklių vartotojus į kitą domeną.

1. Interneto svetainės .htaccess nustatymai

Ant to IP adreso, kurį įvedėme DNS nustatymuose, turi veikti Apache arba panašus serveris. Mums reikia jame sukurti domeną kaip atskirą virtualų serverį (angl. vhost) arba kaip kito virtualaus serverio sinonimą (angl. alias). Dažniausiai patogesnis yra antrasis variantas – sukurti sinonimą.

Pasijungiame visus domenus hostingo serveryje, kad jie vestų į svetainę ir veiktų vienodai. Lietuvoje populiariausiame DirectAdmin serverio valdymo pulte tą atlikti labai paprasta. Prisijungę einame į Domenų nukreipimas (angl. Domain Pointers) ir pridedame naują domeną, pažymėję „Sukurti kaip Alias“. Panaši funkcija yra ir kituose serverių valdymo pultuose.

Dabar arba perprogramuojame savo interneto svetainės turinio valdymo sistemą, kad ji visus kitus domenus nukreiptų į pagrindinį, arba tą patį atliekame Apache nustatymų faile .htaccess. Mano pavyzdys, ką įrašyti .htaccess faile:

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^pakamore\.lt [NC]
RewriteRule ^ http://pakamore.lt%{REQUEST_URI} [L,R=301]
</IfModule>

Pirmoje ir paskutinėje eilutėje yra sąlygos žymos, kurios patikrina, ar mūsų Apache serveryje yra įdiegtas reikalingas mod_rewrite modulis. Jei žinote, kad yra, jų galima ir nerašyti. Jei pasirodys, kad tokio modulio nėra, svetainė nustos veikti ir rodys klaidą 500.

Antroji eilutė įjungia minėtą modulį. Dauguma turinio valdymo sistemų jį jau naudoja. Jei mūsų .htaccess faile tokia eilutė jau yra, jos antrą kartą nerašome – tik įterpiame po ja trečią ir ketvirtą eilutes.

Trečioje eilutėje yra sąlyga: „jei įvestas domenas yra ne pakamore.lt“. Sąlyga rašoma Regular Expression sintakse. Čia ją suprasti reikia tik tiek, kad prieš kiekvieną tašką įterpiame „\“. Nusikopijavę pakeičiame „pakamore“ į savo domeną, o „lt“ – į savo domeno galūnę.

Antroje eilutėje yra taisyklė, kuri vykdoma tenkinant pirmąją sąlygą: „nukreipti į http://pakamore.lt/{puslapio_adresas} su kodu 301 (nuolatinis)“. Jei nukreipimas laikinas, kodas būtų 302. Vėlgi, tiesiog pakeičiame domeną į savo. Jei naudojame SSL sertifikatą, vietoj http:// rašome https://.

Pavyzdys, kaip tai veikia praktiškai. Jei lankytojai į svetainę ateis adresais www.pakamore.lt, pakamore.com, bet-kas-kitas.lt ir t.t., visi jie bus nukreipti į pakamore.lt ir jų įvestas puslapio adresas bus išsaugotas ant naujojo domeno.

Puslapio adreso išsaugojimas reiškia, kad įvedus http://www.pakamore.lt/kontaktai.html, bus nukreipiama į http://pakamore.lt/kontaktai.html (perduodamas puslapio adresas), o ne į http://pakamore.lt (puslapio adresas dingsta). Tai ypatingai svarbu keičiant domeną, kai norime išsaugoti senųjų puslapių lankytojus ir SEO reitingus. Jei puslapių adresų nenorime išsaugoti, ištriname šią dalį: %{REQUEST_URI}.

Tai yra pats patikimiausias ir funkcionaliausias domeno nukreipimo būdas. Tačiau jam reikia mokėti ir galėti programuoti .htaccess failą. Jei tai nepavyksta, yra supaprastintų nukreipimo būdų.

2. Hostingo serverio nukreipimų nustatymai

Jei nenorime užsiimti .htaccess programavimu, jau minėtame DirectAdmin hostingo serverio valdymo pulte, puslapyje Domenų nukreipimas (angl. Domain Pointers), pridėdami domeną nepažymime varnelės „Sukurti kaip Alias“. Viskas – naujas domenas jau kreipia į pagrindinį domeną.

Deja, tokiu būdu negalime valdyti nei subdomenų, nei nukreipimo kodo, nei ar perduodamas puslapio adresas. Visa tai sukelia SEO optimizacijos problemas.

Truputį pranašesnis būdas – sukurti domeną kaip savarankišką virtualų serverį puslapyje Domenų valdymas (angl. Domain Management) ir paskui nukreipimą atlikti puslapyje Svetainės nukreipimas (peradresavimas). Taip galima pasirinkti nukreipimo kodą ir nukreipti pavienius puslapius.

Atlikus nukreipimą šiuo būdu, bus sugeneruotas .htaccess failas, panašus į nurodytą pirmame variante. Tačiau nukreipimą reikės sukurti kiekvienam domenui atskirai, o nukreipimo taisyklės bus ne tokios lanksčios. Tad nors ir skamba paprasčiau, praktiškai užtruksite ilgiau, nei nukopijuotumėte mano siūlomą .htaccess variantą.

3. Domeno nukreipimas be hostingo serverio

Naujosios debesų kompiuterijos platformos ne visuomet leidžia pridėti papildomus domenus taip, kaip norime. Todėl norėdami nukreipti papildomą domeną į Weebly ar Wix svetainę, turėtume tam domenui užsakyti hostingo paslaugą vien tam, kad atliktume nukreipimą.

Dauguma vidutinės klasės DNS serverių turi integruotą nukreipimo funkciją, kurią angliškai vadina Web Redirect, WR įrašu ar pan. Bet iš tikrųjų tokio DNS įrašo tipo nėra. Ką jis realiai daro, tai sukuria A tipo įrašą į specialų mums nematomą hostingo serverį, o jame atlieka nukreipimą į mūsų įvestą puslapį.

Šiuose DNS serveriuose galime pasirinkti ir nukreipimo tipą (kodą), ir ar išlaikyti puslapio adresą. Tad SEO tikslams šis būdas veikia beveik taip pat gerai, kaip ir .htaccess nustatymų suprogramavimas. Jo trūkumas yra tik toks, kad šis hostingo serveris yra ne mūsų. Todėl jame neveikia https:// adresai ir jis nebūna optimizuotas pagal mūsų lankytojų fizinę vietą.

Patikimo domeno nukreipimo planas

Siekdami aukščiausio patikimumo ir funkcionalumo, pirmenybę visuomet teikiame domeno nukreipimui naudojant mūsų pačių parašytus Apache nustatymus .htaccess faile:

  1. Nukreipiamo domeno DNS zonoje sukuriame A tipo įrašus su svetainę aptarnaujančio serverio IP adresu.
  2. Pridedame domeną kaip sinonimą (angl. alias) serverio valdymo pulte arba Apache konfigūracijoje.
  3. .htaccess faile suprogramuojame 301 kodo nukreipimą į pagrindinį domeną.

Kai .htaccess failo koreguoti neišeina, nukreipimą atliekame naudodamiesi hostingo serverio valdymo pultu:

  1. Nukreipiamo domeno DNS zonoje sukuriame A tipo įrašus su hostingo serverio IP adresu.
  2. Pridedame domeną kaip nukreipėją (angl. pointer) serverio valdymo pulte.

Kai hostingo serverio neturime, nukreipimą atliekame su DNS serverio Web Redirect funkcija:

  1. Nukreipiamo domeno DNS zonoje sukuriame WR tipo įrašus su pagrindiniu svetainės adresu.

Kai mūsų DNS serveris Web Redirect funkcijos neturi, teks užsisakyti naują DNS serverį arba hostingą.

Nukreipkite mano domeną!

Greičiausias* būdas nukreipti domeną – parašyti savo domenų ir serverių paslaugų teikėjui tokią žinutę:

Prašau nukreipti domeną a.lt ir visus jo subdomenus į mano interneto svetainę http://b.lt su HTTP atsakymo kodu 301. Nukreipimo metu turi būti išsaugomas REQUEST_URI, t.y. vidiniai a.lt adresai turi vesti į atitinkamus b.lt puslapius.

Jei domeną nukreipiame į konkretų kitos svetainės puslapį, žinutė trumpesnė:

Prašau nukreipti domeną a.lt ir visus jo subdomenus į mano interneto svetainės puslapį http://b.lt/a.html su HTTP atsakymo kodu 301.

Nepamirškite pasikeisti perbrauktų adresų į savuosius.

* Su sąlyga, kad mūsų paslaugų teikėjas į tokias paprastas užklausas reaguoja greičiau, nei mes perskaitome 3 A4 formato puslapius techninių instrukcijų.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ teikia hostingo paslaugas su DirectAdmin valdymo pultu ir Unicast DNS serverio paslaugas su Web Redirect įrašais. Labai panašų funkcionalumą siūlo ir kiti paslaugų teikėjai, tik gali skirtis jo pavadinimas.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kaip teisingai nukreipti domeną į kitą svetainę“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.