Kas yra domenas

Kaip išsirinkti domeną (svetainės adresą)?

Domenas (internetinis adresas) būtinas, kad interneto svetainė būtų pasiekiama internete ir veiktų el. paštas. Labai svarbu išsirinkti tinkamą domeną, kad jis būtų trumpas, lengvai įsimenamas ir leistų suprasti, apie ką yra svetainė.

Domeno galūnė

Pirmiausia siūlau apsvarstyti domeno galūnę. Jei svetainė orientuota tik į Lietuvos naršytojus, patariu rinktis .LT galūnę. Vietinėse rinkose šalių domenai būna populiariausi, todėl geriausiai įsimenami.

Jei planuojate sulaukti lankytojų iš kitų šalių, rekomenduoju rinktis bendrinę galūnę. Aš asmeniškai pirmenybę teikiu .COM domenams dėl jų populiarumo. .COM domenų yra užregistruota 4 kartus daugiau nei visų kitų bendrinių domenų galūnių kartu paėmus. Įvedus žodį į naršyklę ir paspaudus Ctrl+Enter, prie žodžio bus automatiškai pridėta .COM galūnė ir atsidarys svetainė. Telefonai, planšetės ir kt. klaviatūroje turi atskirą [.com] mygtuką. Visa tai .COM galūnę padaro populiariausia ir patogiausia domeno galūne pasaulyje. Iš to kyla problema, kad praktiškai visi ištariami .COM domenai yra jau užimti, o antrinėje rinkoje .COM domenai yra iki 10 kartų brangesni nei atitinkami domenai kitose brangiausiose galūnėse. Jei jūsų norimi .COM variantai yra jau užimti ir neįperkami, belieka svarstyti kitas galūnes.

Kokia kita bendrinė galūnė geriausiai tinka jūsų svetainei, priklauso nuo jos paskirties. Tarp Europos įmonių stipriai išpopuliarėjo .EU, tad jis rekomendacijų eilėje dažniausiai eina tiesiai po .COM. Su internetu susijusioms įmonėms sukurtas domenas .NET, kuris išplito ir tarp kitų įmonių ir šiandien yra antras populiariausias domenas pasaulyje. Kaip alternatyva .COM domenui verslo organizacijos  sukurtas domenas .BIZ, tačiau jis išlieka mažai populiarus. Pelno nesiekiančioms organizacijoms ir informacinėms svetainėms skirti .ORG ir .INFO domenai, tačiau jie taip pat nėra populiarūs.

Nuo 2014 metų sukurta šimtai naujų bendrinių domenų galūnių, tačiau jos skirtos daugiausia angliškai kalbančioms rinkoms, yra žymiai ilgesnės ir kur kas mažiau žinomos. Dėl to jų populiarumas visoje Europoje išliks mažas. Rinkdamiesi nepopuliarias galūnes rizikuojate, kad lankytojai jų neprisimins tiksliai ir nebesugebės grįžti į jūsų svetainę. Pvz.: .PHOTO ir .PHOTOGRAPHY galūnės yra klaidinančiai panašios, ilgos ir sunkiai paraidžiui įsimenamos angliškai nekalbantiems žmonėms.

Savo versle įmonių ir projektų pagrindinėms svetainėms renkuosi tik .LT ir .COM domenus ir pakankamai investuoju į jų įsigijimą. Pagalbinėms svetainėms, kurios atskirai nebus reklamuojamos, o skirtos tik specifinei informacijai talpinti ir skelbiamos tik per kitas svetaines arba paieškos sistemas, domeno galūnė mažai ką keičia. Tokiais atvejais nematau prasmės švaistyti lėšų ir renkuosi kitas galūnes, kuriose gražiai atrodantys domenai dar laisvi.

Domeno žodis ar prekinis ženklas

Įmonių svetainių domenuose dažniausiai būna prekinis ženklas (pvz.: tera.lt), įmonės pavadinimas (pvz.: virtualierdve.lt) ar veiklos srities pavadinimas (pvz.: serveriai.lt). Veiklos sritis iškart supažindina lankytoją su svetainės turiniu, svetainė lengviau randama naudojant paieškos sistemas, tačiau neišskiriama įmonė ar jos prekinis ženklas, domenas nestiprina jūsų prekinio ženklo strategijos. Todėl pagrindinei įmonės svetainei rekomenduoju rinktis domeną su prekiniu ženklu, o ne bendriniu žodžiu. Naudojant domene prekinį ženklą, svetainė geriau įsimenama, populiarinamas pats ženklas. Jei įmonės pavadinimas nesutampa su prekiniu ženklu, rekomenduoju rinktis pastarąjį arba įsigyti kelis domenus, nes dauguma hostingo teikėjų leidžia turėti ne vieną adresą viename virtualiame serveryje. Tinkamų domenų įsigijimas iš anksto sutvirtins jūsų rinkodaros strategiją ir padės išvengti papildomų išlaidų, kurias patirtumėte vėliau domeną įsigydami antrinėje rinkoje.

Patariu domenuose nenaudoti skaičių ir „-“, nes lankytojai juos dažnai pamiršta ir nebegali rasti jūsų svetainės. Taip pat, domenas turėtų būti trumpas (iki 15 simbolių, geriausia iki 10), kad į Jūsų interneto svetainę įeiti būtų lengviau. Lankytojai greičiau surinks adresą ir turės mažiau galimybių padaryti spausdinimo klaidų, ypač naršydami telefonu. Galiausiai domenas turi būti lengvai ištariamas ir spausdinamas klaviatūra. Išsirinkę jį, paprašykite nuomonės domeno rinkime nedalyvavusio asmens.

Antrinė domenų rinka

Rinkdamiesi domeną tikriausiai susidursite su pagrindine problema – geriausi domenai jau užimti kitų asmenų ar įmonių. Galite pabandyti susisiekti su domeno savininku ir perpirktį adresą, pasiūlydami kelis kartus didesnę sumą, nei pradinė domeno kaina. Taip pat galite rinktis domeną iš tų, kurių galiojimo laikas baigiasi ir administratoriai jo nepratęsia.

Domeno perpirkimas turi privalumą – jei svetainė buvo lankoma, sulauksite papildomų lankytojų. Tačiau yra ir minusų: jei prieš tai buvusi svetainė įgijo blogą vardą tarp lankytojų, turėsite įrodyti, kad pasikeitė domeno savininkas ir iš naujo įgyti savajai svetainei pasitikėjimą. Taip pat jei senasis domeno savininkas gaudavo brukalų (spam), juos gausite ir jūs. Prieš įsigyjant jau užregistruotą domeną, rekomenduoju pasikonsultuoti su antrinės domenų rinkos specialistais. Profesionali pagalba užtikrins sklandų sandorį ir padės išvengti akligatvio, kai pardavėjas nori nepagrįstai didelės sumos ir nesileidžia į derybas.

Domeno registratoriai

Domenų registracijos paslaugas Lietuvoje teikia keliasdešimt įmonių. Visos jos yra tik tarpininkai tarp jūsų ir domenų registro. Todėl gali atrodyti, kad domeno veikimui nėra skirtumo, kur jį registruosite. Tačiau dideli skirtumai bus domeno valdyme ir aptarnavime. Patariu domeną registruoti toje įmonėje, iš kurios perkate hostingą ir kurios aptarnavimu esate patenkinti. Kai domeną ir serverių paslaugas perkate iš skirtingų paslaugų teikėjų, patys turite konfigūruoti domeno nustatymus, o kilus problemoms jų priežasties nustatymas ir šalinimas dažniausiai užtrunka ilgiau.

Radę gerą laisvą domeną, kuo greičiau jį užsiregistruokite. Kol nesate užsiregistrave domeno, rekomenduojame apie jį nekalbėti su interneto svetainių kūrėjais ar kitais IT specialistais, kuriais dar nepasitikite. Jiems užregistravus šį domeną pirmesniems, pateksite į keblią situaciją, kuri gali pareikalauti papildomų išlaidų. Jei kol kas registruojate tik domeną ir apie kitas paslaugas negalvojate, galite jį registruoti pas bet kurį gerą vardą turintį paslaugų teikėją. Paskui bet kada galėsite jį persikelti pas kitą paslaugų teikėją, arba tik pakeisti domeno NS įrašus.

Užsiregistravę domeną stebėkite jo galiojimo laiką ir nepamirškite jo pratęsti, kitaip galite negrįžtamai prarasti savo adresą. Taip pat po registracijos rekomenduoju pasitikrinti WHOIS duomenų bazėse, ar tikslūs jūsų registranto duomenys. .LT domenus galite tikrinti adresu www.whois.lt, o tarptautinius – www.domaintools.com.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ teikia domenų registracijos paslaugas sistemoje Tera.lt. Taip pat esu vienas iš Domenų valdytojų asociacijos steigėjų, aktyviai veikiančių antrinėje domenų rinkoje ir teikiančių tarpininkavimo paslaugas perperkant domenus.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kaip išsirinkti domeną (svetainės adresą)?“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.