Microsoft Exchange el. pašto kaina

Kiek verta mokėti už Microsoft Exchange el. paštą?

Lietuvoje dauguma įmonių, turinčių verslo klasės el. pašto serverius, vis dar naudoja Microsoft Exchange. Priklausomai nuo to, kur jį užsisakote, 1 vartotojo kaina svyruoja nuo 11,00Lt iki 60,00Lt. T.y. tokios pačios paslaugos kaina skiriasi net 5 kartus.

Kiek jūsų įmonei verta mokėti už Microsoft Exchange vartotoją per mėnesį? Atsakymas paprastas: 3,30€, 15,00Lt arba 29,00Lt.

Microsoft Exchange – el. paštas savo serveriuose

Microsoft Windows Server, Exchange Server ir Outlook licencijos vienam vartotojui atsieina truputį daugiau kaip 150€ (Rackspace). Papildomai reikia antivirusinės ir rezervinių duomenų kopijų programinės įrangos licencijų, kurios vienam vartotojui sudarys keliasdešimt eurų per metus. Viskas sukasi keliose tarnybinėse stotyse: el. pašto serveris, duomenų bazės serveris, atsarginių duomenų kopijų serveris. Nuoma arba pirkimas išsimokėtinai ir kolokacija sudarytų nuo 600€ per mėnesį. Norėdami patikimumo, galbūt dar kažką dubliuosite.

Pirminis tokios konfigūracijos pajungimas nors ir sudėtingas, bendroje sąmatoje Lietuvoje sudaro tik mažą dalį išlaidų (1–2 tūkst. eurų). Tuomet kas mėnesį mokate už serverių administravimą ir atnaujinimus po kelis šimtus eurų už serverį, priklausomai nuo jų dydžio ir apkrovos. Jei norite geresnės apsaugos nuo spam ir t.t., prireiks papildomų paslaugų, kurios padidins tiek pradines investicijas, tiek mėnesinius kaštus.

VšĮ „Eksportuojančioji Lietuva“ paskaičiavo, kad jiems pasijungti ir 3 metus išlaikyti Microsoft Exchange serverius įskaičiuojant aparatinės įrangos ir 34 vartotojų licencijas minimaliai kainuotų 73.440Lt, t.y. 60Lt/mėn. už 1 vartotoją.

Hosted Microsoft Exchange – pilnai aptarnaujamas el. paštas

Užsisakę Hosted Microsoft Exchange, kaip ir už Google Apps for Business mokate fiksuotą kainą už kiekvieną vartotoją per mėnesį ar metus, be jokių investicijų į įrangą ir licencijas. Lietuvoje tokią paslaugą savo duomenų centruose teikia net kelios įmonės. Panašią galite įsigyti ir iš paties Microsoft – Exchange Online. Palyginimui, 2014 gegužės kainos:

TeikėjasVersijaVieta dėžuteiVartotojo kaina
Baltneta20101GB15,00Lt
Baltneta201025GB29,00Lt
Teo / Hostex20101GB19,00Lt
Bitė20101GB25,00Lt
Microsoft201350GB3,30€
Individualus201310GB60,00Lt

Kainos nurodytos mėnesiui be PVM tokios, kokias teikėjai pateikia savo svetainėse. Hostex papildomą vietą apmokestina 10Lt/GB. Bitė papildomos vietos kainų viešai neskelbia. Baltnetos kaina tiek mažiausiam planui, tiek didesniam tarp lietuviškų paslaugų teikėjų atrodo geriausia.

Originali Microsoft Exchange Online paslauga iš Office 365 paketo atrodo visus nustelbianti. Kol kas tai gan naujas pasiūlymas, prie kurio konkurencijos vietiniai paslaugų teikėjai dar neprisitaikė. Pirmiausia, tai daugiausiai vietos už mažiausią kainą. Antra, tai visuomet naujausia programinė įranga, kurią serveriuose atnaujina pats gamintojas.

Kiek reikia vietos?

Šiais laikais populiariausia laiškus laikyti ne kompiuteryje (POP3), o serveryje (IMAP), kad juos būtų galima vienodai pasiekti iš kompiuterio, telefono, planšetės ir t.t. Tai reiškia, kad visi laiškai, kurių neištrinate, užima vietą serveryje. O trinti dažniausiai neverta, nes galbūt ateityje prireiks pasitikrinti seną susirašinėjimą, susirasti seniau siųstą dokumentą ir t.t.

Kai el. paštas yra vienas pagrindinių darbo įrankių ir juo dažnai siunčiate prisegtus failus, 1GB dėžutė daugumai užsipildo per keletą mėnesių. Tokiems darbuotojams rekomenduoju mažiausiai 5GB vietos. Kartais pritrūksta vietos ir 30GB ar 50GB dėžutėse – jei taip gali nutikti ir jūsų įmonėje, pasidomėkite, kiek kainuos papildoma vieta.

Lyginant aukščiau surašytus el. pašto variantus, dėl vietos kainos rekomenduoju Exchange Online. Vietiniai paslaugų teikėjai vietą apmokestina keliasdešimt kartų brangiau, o jų bazinių planų daliai įmonių pritrūks jau pirmais metais. Trinti informaciją, kurios kada nors gali prireikti, neprotinga. Išorinis archyvavimas ir t.t. reikalauja papildomų investicijų ir darbuotojų laiko, o galiausiai yra nepatogus. Tad kai viršysite šią 1GB ribą su Hosted Microsoft Exchange, paslaugos kaina stipriai išaugs.

Kuo skiriasi Microsoft Exchange 2010 ir 2013?

Naujesnė Microsoft Exchange versija turi daug patobulinimų ir papildomų įrankių administratoriams, kad viskas veiktų patikimiau ir greičiau. Tačiau jums kaip vartotojui labiausiai rūpi vartotojo sąsaja. 2013 metų versija optimizuota ir telefonams bei planšetėms – su 2010 versija rašyti el. laišką telefono naršykle yra tikras vargas.

2013 metų versijoje Microsoft nukopijavo kelias patogiausias Google Apps for Business funkcijas. Laiškai gali būti rodomi Gmail stiliumi, kaip forumo pokalbis. Tiek el. paštui naršyklėje, tiek su Outlook galite įsidiegti el. pašto programėles,  kad tiesiai pačiame laiške galėtumėte matyti adresą žemėlapyje, peržiūrėti Youtube video ir t.t. – panašiai, kaip Gmail Labs. Nuo šiol į Outlook geriau integruotos dokumentų apsikeitimo programa SharePoint ir susirašinėjimo bei pokalbių programa Lync – panašiai kaip į Gmail integruoti Google Drive ir Google Hangouts.

Microsoft Exchange po truputį tobulėja ir vejasi Gmail inovacijas, tačiau vis dar atsilieka kelerius metus. Pasirinkę vietinius paslaugų teikėjus, kurie taupydami vengia pirkti naujausių versijų licencijas vos joms atsiradus, savo iniciatyva prie šio funkcinio atsilikimo savo įmonėje pridedate dar kelis metus. Kai yra galimybė už tą pačią kainą rinktis šiuolaikiškesnį sprendimą ir dirbti patogiau, tą ir rekomenduoju. Šiuo klausimu Exchange Online ir vėl lenkia vietinius Hosted Microsoft Exchange teikėjus.

Optimali Microsoft Exchange el. pašto kaina

Mūsų palyginime individuali Microsoft Exchange instaliacija gaunasi net kelis kartus brangesnė nei pilnai aptarnaujama paslauga, perkama iš duomenų centro. Rackspace skaičiavimu, duomenų centrai visada gali pasiūlyti Hosted Microsoft Exchange pigiau, nei kainuoja įsidiegti Microsoft Exchange patiems. Net kai reikia dešimčių tūkstančių vartotojų, individualaus Microsoft Exchange serverio kaštai tik priartėja prie duomenų centrų kainos, bet jos nelenkia. Sutaupyti galite tik patikimumo sąskaita, nedarydami rezervinių kopijų, nediegdami antivirusų ar apsaugų nuo spam.

Kur ta duomenų centrų paslaptis? Jie viską perka pigiau, pradedant aparatine įranga ir baigiant programinės įrangos licencijomis, nes dažniausiai yra oficialūs gamintojų partneriai. Ir, žinoma, jie pasiekia masto ekonomiją, kai tie patys žmogiškųjų ir kitų resursų kaštai pasiskirsto tarp daugiau vartotojų.

Išvada – Hosted Microsoft Exchange variantas yra visada pigesnis nei prižiūrėti savo atskirą Microsoft Exchange platformą. Racionaliai pastarąjį rinktis gali tik tie, kuriems dėl kokių nors specifinių niuansų netinka duomenų centrų siūlomos paslaugos, o kainos klausimas yra neaktualus.

Nauja Microsoft Exchange Online paslauga yra dar pigesnė nei vietinių duomenų centrų Hosted Microsoft Exchange. Šiandien be konkurencijos kainos lyderis yra pats Microsoft su savo 50GB už 3,30€/mėn. pasiūlymu. Besivejanti Baltneta siūlo dvigubai mažiau vietos už trigubą kainą.

Neskelbiami techniniai paslaugų skirtumai

Kokia bebūtų kaina, daugeliui ji tikriausiai nebus sprendimą lemiantis faktorius.  Kiekvienas Hosted Microsoft Exchange paslaugų teikėjas turi skirtingą serverių infrastruktūrą, garantuoja skirtingą patikimumą ir siūlo skirtingas mokėjimo bei sutarties sąlygas. Todėl realioje situacijoje galbūt rinktumėtės kad ir kiek brangesnį paslaugų teikėją dėl palankesnių papildomų šios paslaugos sąlygų.

Lygindamas lietuviškus paslaugų teikėjų Hosted Microsoft Exchange su Microsoft Exchange Online, pastebiu 3 esminius skirtumus: duomenų laikymo vieta, apsauga nuo spam ir patikimumas.

Duomenų laikymo vieta

Microsoft duomenis laiko savo pasauliniame serverių tinkle. Jei turite prastą interneto ryšį su užsieniu, ši paslauga veiks lėčiau nei iš Lietuvoje esančių duomenų centrų. Tais atvejais, kai įstatymai ar taisyklės įpareigoja duomenis laikyti Lietuvoje, ši paslauga yra apskritai netinkama.

Lietuvos paslaugų teikėjai duomenis laikys tik serveryje Lietuvoje. Jei keliaujate, užsienyje Microsoft Exchange Online el. pašto paslauga veiks kur kas greičiau.

Apsauga nuo spam

Kuo didesnį laiškų srautą filtrai apdoroja, tuo greičiau ir tiksliau jie mokosi. Microsoft Exchange Online serveriai apdoroja kur kas didesnį laiškų kiekį nei vietiniai duomenų centrai, todėl bent jau teoriškai turėtų sugebėti žymiai tiksliau atskirti reikalingus laiškus nuo nepageidaujamos reklamos.

Patikimumas

Norėtųsi sakyti, kad rinkdamiesi didelį paslaugų teikėją kaip Microsoft galite tikėtis didesnio patikimumo. Deja, konkrečiai Microsoft Exchange Online yra viena nestabiliausių didžiųjų el. pašto platformų pasaulyje, kai kuriais mėnesiais nesiekianti net 98% pasiekiamumo (CloudSherpas).

Vietiniai paslaugų teikėjai gali susidurti su savomis problemomis. Pavyzdžiui, Hostex serveriai kartais neveikia ištisas paras (Verslo žinios). Nuspėti, kam iš jų geriau seksis ateityje, sunku. Aišku tik tiek, kad renkantis pilnai aptarnaujamą Microsoft Exchange el. pašto paslaugą, patikimumo lyderio kol kas nėra.

Apibendrinant

Norėdamas naudotis būtent Microsoft Exchange el. paštu, pirmoje vietoje rinkčiausi Microsoft Exchange Online – naujausia programinė įranga su daugiausiai vietos už mažiausią kainą. Manau, ateityje būtent ji ir taps pilnai aptarnaujamos Microsoft Exchange paslaugos standartu: 50GB vietos už 3.30€/mėn. už vartotoją.

Kiek jūsų įmonei atsieina vienas el. pašto vartotojas? Pasidalinkite savo nuomone komentaruose.

P.S. Renkantis plačiau, už panašią kainą galima įsigyti ir visą Google Apps for Business paketą. Į jį įeina ne tik Microsoft Exchange funcionalumo el. paštas, kontaktai ir kalendoriai, bet dar ir duomenų saugykla, intraneto puslapiai, vaizdo skambučiai ir konferencijos. Skaitykite pilną palyginimą čia:  El. paštas verslui: Microsoft Exchange ar Google Apps for Business?

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ yra įgaliota Google Apps for Business platintoja Lietuvoje. Padedame įmonėms sėkmingai įsidiegti verslo klasės debesų kompiuterijos el. paštą ir duomenų saugyklas savo įmonėse ir taip didinti darbo efektyvumą.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kiek verta mokėti už Microsoft Exchange el. paštą?“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.