lietuviskos kabutes

Lietuviškos kabutės ir brūkšnys klaviatūroje

Jau rašiau, kaip klaviatūroje rasti euro ir kitus specialius simbolius (€, ® ir t.t.). Žmonės pradėjo skųstis, kad didesnė problema yra lietuviški skyrybos ženklai, ypač „kabutės“.

Kaip čia gaunasi, kad lietuviškoje raidžių klaviatūroje nėra lietuviškų ženklų? Sužinokite, kur juos rasti, ir rašykite lietuviškai.

Lietuviški simboliai

Pagal lietuvių kalbos taisykles, atidarančios lietuviškos kabutės turi būti apačioje („). Du kableliai ar kitos improvizacijos jų nepakeis. Uždarančios kabutės atrodo panašiai į angliškas („), bet irgi skiriasi (“) – brėžiamos ne iš viršaus į apačią, o iš apačios į viršų. Naudojant bet kurį serif (su užraitais) tipo šriftą šis subtilus skirtumas matysis.

Brūkšnelį (-) vartojame tik vienoje specifinėje situacijoje – sujungdami žodžius į vieną pavadinimą (plačiau skaitykite VLKK svetainėje). Kitur reiktų vartoti brūkšnį (–). Deja, populiariausioje lietuviškoje klaviatūroje turime tik trumpąjį brūkšnelį, tad netaisyklingai jį visur ir brėžiame.

Tokie patys skyrybos ženklai vartojami ir kitose Europos kalbose (islandų, vokiečių, čekų, slovakų, slovėnų ir daugelio Balkanų tautų). Tad tai ne kažkoks lietuvių išradimas, o plačiai priimti ir tikrai visuose kompiuteriuose veikiantys ženklai.

Lietuviška klaviatūra

Standartinėje lietuvių kalbos klaviatūroje Lithuanian Standard lietuviškos kabutės yra ten, kur gamintojai nupiešė simbolius < ir >. Brūkšnio klavišas yra tarp Shift ir Z klavišų – klavišas \. Dauguma lietuviškų klaviatūrų dabar gaminama pagal US standartą, kuriame klavišas \ yra kitoje vietoje ir brūkšnio neįterpia.

Toks klaviatūros išdėstymas standartinis vien dėl to, kad yra toks standartas LST 1582:2000. Praktiškai kažin ar daug kas tokį naudoja.

Linux operacinė sistema ir Chromebook kompiuteriai turi patobulintą lietuvišką klaviatūrą Lithuanian Numeric pagrindu. Joje atidaromąsias kabutes („) įterpia klavišas 9, o uždaromąsias kabutes (“) – 0 viršutinėje skaičių eilėje. Brūkšnį (–) įterpia klavišai Alt Gr + -.

Deja, populiariausioje lietuviškoje Windows klaviatūroje Lithuanian Lithuanian nėra nei tokių kabučių, nei ilgo brūkšnio. Vadinasi, dauguma žmonių negali spausdinti lietuviškai.

Ar tai problema? Skyrybos ženklo ilgis prasmės lyg ir nekeičia. Jei jau rašome kokį rimtą literatūrinį veikalą, tą tikriausiai darome su teksto rengykle kaip Google Docs ar Microsoft Word. Kabučių ir brūkšnių taisymą jose galime nusistatyti per simbolių kombinacijų keitimo funkciją. Daugumai problema pasireiškia tik el. pašto dėžutėje, interneto komentaruose, trumposiose žinutėse ir pan. – t.y. vietose, kur taisyklinga skyryba daugeliui nėra prioritetas.

Tai tampa problema darbe, kai raštingumas yra įmonės įvaizdžio dalis. Gal ir galite tą ignoruoti el. pašte, bet didesnės sklaidos publikacijose netaisyklinga rašyba daliai skaitytojų rėš akį. Įmonės interneto svetainės ar spaudos maketų kūrimo programos neturi Word funkcionalumo, bet ten būtina rašyti taisyklingai.

Išeitis yra. Ir ne viena. Žinant kelias smulkmenas, ir su savo įprasta klaviatūra galite spausdinti taisyklingai bet kur.

Lietuviškų simbolių Alt kodai

Jau rašiau straipsnį apie [Alt] kodų vartojimą Windows, o Unicode – Linux operacinėse sistemose. Trumpai, Windows operacinėje sistemoje laikome nuspaustą Alt klavišą ir skaičių klaviatūroje surenkame simbolio Alt kodą. Linux nuspaudžiame Shift + CtrlU ir vedame Unicode kodą be U+, patvirtiname tarpo klavišu. Lietuviškų skyrybos ženklų kodai Windows ir Linux operacinėms sistemoms yra tokie:

SimbolisPavadinimasAlt kodasUnicode kodas
Atidaromosios kabutės0132U+201E
Uždaromosios kabutės0147U+201C
Brūkšnys0150U+2013

Jei tokių simbolių reikia dažnai, rinkti jų kodus nėra patogu. Jei retai, tuomet juos pamiršite ir grįšite į gūdžius angliškų kabučių ir trumpų brūkšnelių laikus. Išvada – norint būti raštingiems, reikia patogesnio būdo.

Kiek teko bandyti, pats patogiausias yra neoficialus populiariausios lietuviškos klaviatūros išdėstymo patobulinimas.

Lietuviškas Windows klaviatūros išdėstymas

Papildytame Windows, Mac ir Linux lietuviškos Numeric klaviatūros išdėstyme kabutės yra 9 ir 0 klavišų vietoje. Brūkšnys gaunamas spaudžiant Alt Gr + -.

lietuviskos kabutes klaviatura
Naujas Lithuanian Numeric išdėstymas Lithuanian Enhanced su lietuviškomis kabutėmis ir brūkšniu.

Visa kita veikia kaip įprastoje Numeric klaviatūroje. Tad toks išdėstymas jokių klaviatūros funkcijų nepanaikina, raidžių vietų nesukeičia, o kabutės ir brūkšnys atsiranda.

Linux ir Chromebook kompiuteriai šį išdėstymą jau turi. Windows klaviatūros tvarkyklę paruošė R. Kudelis ir leidžia ją parsisiųsti čia. Mac versiją paruošė R. Blavaščiūnas ir siūlo čia.

Jei įsidiegiant kils neaiškumų, klauskite komentaruose. Žinote patogesnį būdą? Neslėpkite.

P.S. Kai kitą kartą gausite lietuvišką el. laišką su angliška skyryba, padėkite kolegoms tobulėti – pasidalinkite žiniomis apie tikrą lietuvišką klaviatūrą.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ yra įgaliota Google for Work paslaugų platintoja Lietuvoje. Mūsų parduodami Google Chromebook kompiuteriai yra pilnai paruošti Lietuvos rinkai, juose iš karto yra įdiegtas papildytas lietuviškos klaviatūros išdėstymas.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Lietuviškos kabutės ir brūkšnys klaviatūroje“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.