Svetainiu kurimas nemokamai

Kaip sukurti nemokamą internetinę svetainę?

Projektinėje veikloje dažnai prireikia interneto svetainės greitai. Tuomet web dizainas, SEO optimizacija ir t.t. būna antroje eilėje – svarbu kuo greičiau solidžiai pateikti trumpą pristatymą, kelis dokumentus ir kontaktinę informaciją. Su šiandieniniais įrankiais tokį internetinį puslapį patys susikursite greičiau, nei specialistui išdėstysite reikalavimus.

Mokamų svetainių kūrimo programų nemokantiems programuoti pilna. Pasaulyje populiariausias yra Weebly, Lietuvoje neseniai atsirado Dizaineriai.lt ir kt. Tačiau kartais nemokama paslauga tinka geriau – nereikės derinti išlaidų su buhalteriu, o rezultatas realiai bus tas pats. Apie tokią šiandienos realybę jau rašiau straipsnyje Šiandien kiekvienas yra savo IT vadovas.

Sužinokite, kaip per porą valandų sukurti savo įmonės ar projekto interneto svetainę be jokių programavimo žinių: su solidžiu domenu, be jokių reklamųnemokamai.

Domeno registracija

Jei vykdote asketišką verslą arba principingai norite neišleisti nė euro, galite domeno ir nesiregistruoti. Tik tuomet jūsų svetainė turės kur kas ilgesnį adresą ir jame bus platformos operatoriaus pavadinimas. Didžiausia problema kils keičiant paslaugos teikėją – tokio adreso negalėsite persikelti. Tuo tarpu savo užsiregistruotą domeną galite kilnoti kur norite. Su juo paskui galėsite užsisakyti ir profesionalią svetainę.

Jei norite būti rimtai suprasti, siūlau registruoti domeną iš karto. Jei to dar nepadarėte, perskaitykite Kaip išsirinkti domeną (svetainės adresą)? Iš to paties paslaugų teikėjo užsisakykite ir DNS serverį – jo reikės domeno priparkavimui, el. pašto susikonfigūravimui ir t.t.

.lt domenų vardų serverių keitimas įsigalioja tik per 2 valandas. Jei iš anksto nesusikonfigūruosite domeno, paskui teks laukti tas 2 valandas, kol domenas pradės vesti į jūsų svetainę. Užregistruokite domeną, nukreipkite jį į užsakytus vardų serverius ir eikite kurti svetainę.

Interneto svetainių kūrimo programos

Kiti rašo, jog Weebly yra geriausia nemokama interneto svetainių kūrimo programa. Jog ji yra vienintelė, kuri leidžia nemokamai prisiparkuoti tikrą domeną (pvz.: pakamore.lt) ir rodo tik subtilią reklaminę juostą tinklapio apačioje. Iš tiesų, beveik visos kitos nemokamai domeną leidžia priparkuoti tik bandomajam laikotarpiui arba svetainėje rodo agresyvią reklamą.

Weebly yra mokama platforma, nemokamai ji siūlo tik ribotą versiją. Bet yra viena tokia gal ne visiems žinoma firma, kuri net nemokamose svetainėse iš viso nerodo jokių reklamų, turi lietuvių kalbą ir garantuoja verslo klasės patikimumą bei saugumą.  Ta firma vadinasi Google. Visiems savo 500 mln. vartotojų ji siūlo paslaugą Google Sites su 100MB vietos svetainės failams.

Lyginant su Weebly, didžiausias Google Sites minusas yra ypatingai minimalūs šabloniški dizainai. Turinio formatavimo funkcijomis ji irgi stipriai nusileidžia. Bet ir su Weebly kažką gražesnio susikursite tik su mokamais planais, tam skirsite pakankamai daug laiko, o rezultatas bus toli nuo profesionalaus. Šiandien siūlau tęsti su Google Sites.

Jei turite asmeninį Gmail vartotoją, jau galite nemokamai naudotis ir Google Sites. Jei jūsų įmonė turi Google Apps for Business, svetainei gausite 10GB vietos bei komandinio darbo įrankius. Jei dvejojate, svetainę kurtis su savo asmenine ar įmonės Google Apps paskyra, praverstų perskaityti senesnį straipsnį: Šešėlinis IT ūkis jūsų įmonėje?

Rašydamas šį straipsnį naudoju lietuvišką Google Sites versiją. Kad būtų lengviau sekti žingsnius, patariu pasikeisti ir savo kalbą į lietuvių. Spauskite ant krumpliaračio ikonos () viršuje dešinėje, tuomet User Settings ir pasirinkę lietuvių kalbą išsaugokite.

Pats svetainės kūrimas pakankamai intuityvus – spauskite Sukurti, įveskite pavadinimą, pasirinkite dizainą (temą) ir patvirtinkite. Tuomet iš karto įsijungs nauja tuščia svetainė, kurioje galėsite sukelti visą turinį. Jokių techninių niuansų pradžioje nėra. Bet siūlau pradėti nuo domeno DNS nustatymų.

DNS serverių nustatymai

Prieš pradėdami kurtis svetainę, iš karto nukreipkite domeną į Google Sites serverius. Kitaip paskui teks laukti, kol nauji DNS nustatymai išplis internete. Tai sudėtingiausias techninis žingsnis. Tačiau jį reikės atlikti tik vieną kartą.

Kaip tą padaryti detaliai aprašyta angliškame puslapyje čia. Trumpai, prisijungę prie savo DNS valdymo pulto domenui sukurkite tokį DNS įrašą:

www CNAME ghs.googlehosted.com

Visų paslaugų teikėjų valdymo pultai kažkiek skiriasi, tad tiksliai DNS nustatymų keitimo neaprašau. Jei nesuprantate, ką šiame žingsnyje darote, paskambinkite savo paslaugų teikėjui ir paprašykite pagalbos susikuriant tokį DNS įrašą.

Jei naudojatės Google Apps paskyra, svetainės adresą gali nustatyti tik įmonės administratorius. Google Admin pulte eikite Google Apps -> Sites -> Web Address Mapping -> Add a new web address. Laukelyje Site location įveskite svetainės adresą, kurį įvedėte kurdami svetainę, o Web Address – www arba bet kokį subdomeną, kurį įvedėte DNS nustatymuose.

Jei kažkodėl naudojatės savo asmenine Google, o ne Google Apps paskyra, būdami naujoje svetainėje spauskite krumpliaračio ikoną viršuje dešinėje, tuomet Tvarkyti svetainę -> Žiniatinklio adresas ir laukelyje Pridėti žiniatinklio adresą įveskite savo domeną, pvz.: www.pakamore.lt.

Jei nustatote prie Google Apps dar nepriskirtą domeną arba jį nustatote per asmeninę Google paskyrą, teks atlikti domeno patikrinimą per Webmaster Tools. Tuomet sekite nurodymus – iš anksto tam nieko žinoti nereikia.

Jei iškilo kokių nors klausimų, rašykite komentaruose – padėsiu.

Interneto svetainės paleidimas

Kai sukelsite visą turinį, padarykite svetainę viešą: būdami svetainėje spauskite [Bendrinti], tuomet įsijungs leidimų nustatymai. Jei matote nustatymą Vieša žiniatinklyje, jūsų svetainę visi jau gali matyti. Jei matote Tam tikri žmonės, spauskite [Keisti] ir nustatykite Vieša žiniatinklyje. Žinoma, galite nustatyti ir ribotą prieigą, kad svetainę galėtų matyti tik jūsų įmonės darbuotojai arba tik konkretūs asmenys.

Kai pradės veikti domenas, turėsite patikimai veikiančią nemokamą interneto svetainę be jokių reklamų. Unikalaus jūsų verslo įvaizdžio ji nestiprins, SEO galimybės irgi ribotos, bet kol bus paruošta jūsų profesionali svetainė, ši puikiai atliks informacinę funkciją. Kaip jau prieš porą metų rašiau prieštaraudamas kitų interneto svetainių kūrimo studijų nuomonei (VŽ: Tikisi naujokų dėmesio), tvarkinga šabloninė svetainė yra geriau, nei jokios svetainės.

Kaip sekėsi nemokamai sukurti savo internetinį puslapį? Ar nemokama svetainė padeda jūsų versle? Gal kažkuri kita programa jums tinka labiau? Pasidalinkite komentaruose.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vaduvaujama UAB „Virtuali erdvė“ Lietuvoje platina debesų kompiuterijos turinio valdymo sistemą ContentAir ir kuria interneto svetaines jos pagrindu. Taip pat platiname Google Apps programų paketą verslui, į jį įeina ir Google Sites.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kaip sukurti nemokamą internetinę svetainę?“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.