Trečiadienį (2012-09-19) Verslo žinios rašo apie Naujokas.lt, šią savaitę pristačiusį paslaugų paketą verslo pradžiai internete. Domeno registracija, el. paštas, interneto svetainės sukūrimas ir serverio paslauga siūlomi už 150Lt (be PVM), po metų visos paslaugos pratęsiamos už 42Lt (be PVM). Straipsnis Verslo žiniose: Tiesioginė nuoroda į straipsnį.
Rinkos senbuvių nuomonė – „per gerai, kad būtų tiesa“. Anot Gauminos vadovo, geriau jau jokios svetainės, nei šabloninė. Taip sutaupysite tuos 42Lt per metus jos palaikymui. Ar tikrai?
Domeno registracija
Domenas – tai interneto adresas Jūsų interneto svetainei ir el. paštui. Domeną rekomenduojama užsiregistruoti kuo anksčiau, geriausia dar net neįregistravus įmonės, kad jo neužregistruotų kas nors kitas. Jau keletą metų padedu įmonėms atgauti domenus iš jas aplenkusių dirbdamas Domenų valdytojų asociacijoje, tad iš patirties žinau, kad domeno užsiregistravimas laiku sutaupo kelis šimtus, o kartais ir kelis tūkstančius litų.
Ar įmanoma domeno registracija paslaugų pakete už 42Lt metams? Taip, nes jis šiai dienai kainuoja tik 30Lt metams. Jei Jums tikrai reikia tik domeno, nereikia interneto svetainės ir nesinaudosite el. paštu, tuomet galite įsigyti tik domeną ir sutaupyti 12Lt per metus sistemoje Tera.lt.
Elektroninis paštas
Ar verslui reikia el. pašto – individualus klausimas kiekvienam. Kiek verslininkų kol kas sutikau (teko dirbti tiek su e. parduotuvėmis, tiek su kaminkrečiais tiesiogine ta žodžio prasme), el. pašto reikėjo kiekvienam. Ar verta įvaizdžio sąskaita taupyti 42Lt ir savo verslui vietoj [email protected] rinktis nemokamą pirkpaspetrą@gmail.com – irgi individualus klausimas. Tačiau Lietuvoje jau susiformavo normali praktika verslo pradžioje užsiregistruoti domeną ir užsisakyti el. paštą.
Ar įmanoma teikti el. pašto paslaugą už likusius 12Lt metams? Taip, nes ją nemokamai siūlo Google Apps. Google Apps atstovas Lietuvoje UAB „Virtuali erdvė“ paslaugą tvarkingai pajungia ir paaiškina, kaip ja naudotis. Klientai, pasimokę DNS ir Google Apps pulto nustatymų tai gali padaryti ir patys.
Pakeitimas 2012-12-06
Nuo šiandien, UAB „Virtuali erdvė“ švenčiant 6-erių metų gimtadienį, Google nebepriima naujų nemokamų Google Apps užsakymų ir siūlo tik mokamą Google Apps for Business. Visiems, kurie pasijungė paslaugą anksčiau, ji ir toliau teikiama nemokamai. Ieškantiems pigesnės alternatyvos Tera.lt siūlo el. paštą Hosted Email.
Turinio valdymo sistema ir hostingas
Į paketą įeina tarptautiniam verslui skirta turinio valdymo sistema su serverių paslaugomis, t.y. visas technologinis sprendimas ir jo aptarnavimas. Ar įmanoma palaikyti interneto svetainę už 1Lt/mėn.? Taip, nes ContentAir paslaugų teikėjams siūlo nemokamą planą XS, kuris leidžia turėti svetainę su 5 puslapiais ir šabloniniu dizainu. Verslo pradžioje, kai įmonės dar neturi daug turinio, to dažniausiai pakanka. Prireikus daugiau, siūlomi mokami paslaugų planai, kaip matyti ir ContentAir planų puslapyje.
Pakeitimas 2014-01-31
Nuo šiandien ContentAir, vis labiau orientuodamasi į vidutinio dydžio tarptautines įmones, nebesiūlo plano XS. Mažiausio plano S kaina – 10€/mėn. Jei norite sutaupyti naudodami paprastesnę, gal kiek lėtesnę sistemą, alternatyvų iki 10Lt/mėn. tikrai yra, jas aprašysiu kitame straipsnyje.
Interneto svetainės kūrimas
Regis, visas Gauminos vadovo komentaras buvo vien apie interneto svetainę. Anot jo, jei svetainei negalite skirti bent 4.500Lt, svetainė bus nieko verta ir tokios geriau iš viso neturėti. Jo nuomone, interneto puslapis yra svarbiausias taškas, kur jūs sutinkate savo klientus. Jei jūsų atveju yra būtent taip, žinoma, kad šabloninė svetainė netaps verslo sėkmės graliu. Tam ir siūlome brangesnį paketą, kuris jums suteiks unikalų interneto svetainės dizainą ir konsultacijas, kaip vystyti savo e. rinkodarą.
Tačiau ne visiems verslams interneto svetainė yra verslo ašis. Bent jau kol kas. Tad kokią naudą tokiems verslams gali atnešti šabloninė interneto svetainė? Pirmiausia, internete randama kontaktinė informacija apie jus. Net jei svetainei neiškėlėte jokių tikslų, vien už pilnos kontaktinės informacijos su parduotuvių ar biurų adresais žemėlapyje smulkūs verslininkai pasiryžę mokėti 30Lt/mėn. ir daugiau, nes mato tame vertę. Antra, jūsų verslas jau bus gyvas Google, pradėsite auginti savo svetainės reitingą. Tai ilgalaikis SEO optimizacijos procesas, kurio labai nepaskubinsite prireikus įspūdingos interneto svetainės.
Esminis klausimas yra toks: ar galima sukurti svetainę už 150Lt?
Abejonė kyla iš to, kad „svetainei reikia bent 50 programavimo valandų, kai už 150Lt gali nusipirkti 1-3“. Visiškai sutikčiau, jei dabar būtų 2005.
UAB „Virtualios erdvės“ vykdomi projektai yra arba prisistatomieji įmonių tinklalapiai, arba unikalios e. komercijos bei verslo automatizavimo sistemos. Prisistatomosios interneto svetainės technologiškai standartizuojasi į keletą kategorijų. Kuriant tokią svetainę, parenkama tinkamiausia išbaigta debesų kompiuterijos turinio valdymo sistema. Tokiu atveju programavimo darbų dažniausiai nėra, tereikia nupiešti ir sukoduoti dizainą, o reali svetainės sukūrimo vertė retai viršija 5 tūkst. Lt.
Kaip atsiranda 50 programavimo valandų už 4.500Lt net paprasčiausiai svetainei? Iš praeito dešimtmečio inercijos programuojami komponentai, apie kuriuos pasirinkus debesų kompiuterijos platformas net nereikėtų susimąstyti. Tokia praktika dažniausiai duoda technologiškai prastesnį, o ne geresnį rezultatą. 50 programuotojo valandų yra per mažai laiko pilnai optimizuoti visus elementus visiems scenarijams, o didelių debesų kompiuterijos platformų operatoriai tam skiria tūkstančius valandų kiekvienam platformos atnaujinimui.
Didžiosios Lietuvos svetainių kūrimo studijos kuria daugiausia vidurinės klasės svetaines reklamos kampanijoms (biudžetas 5.000 – 50.000Lt). Kadangi svetainė būna skirta konkrečiai reklamos kampanijai atspindėti, didžioji dalis biudžeto išeina ant vizualizacijos. Bandant į šią kategoriją pritempti prisistatomąją įmonės interneto svetainę, jos vizualizacija taps pervertinta, bet pritrūks dėmesio technologiniam išdirbimui.
Kuriant pagrindinę įmonės svetainę, technologija, t.y. platforma turinio valdymui, yra svarbiausias sprendimas. Dizaino mados keičiasi, norintys išlikti šiuolaikiški dizainą reguliariai keičia, bet platforma išlieka. Ar verta į dizainą investuoti nuo pirmos dienos – priklauso nuo jūsų verslo specifikos. Mes jums tuo klausimu duodame galimybę rinktis. Ko neduodame – 50 programuotojo valandų, kurių šiandien jokiam ne IT verslui pirmąją dieną tikrai nereikia.
Pasirinkus debesų kompiuterijos platformą, svetainę kuria tik svetainės administratorius (webmaster). Jei kuriamas unikalus dizainas, komanda padidėja dizaineriu ir koduotoju, todėl didesnių paketų kaina ženkliai pakyla. Pajungti šabloninę svetainę ant ContentAir platformos trunka 1–2 svetainės administratoriaus valandas:
- 5 min. svetainės pajungimas su lokalių sukonfigūravimu, dizaino nustatymu ir domeno pajungimu;
- 20 min. puslapių medžio sukūrimas;
- 30–90 min. turinio sukėlimas priklausomai nuo formatų ir ar reikia kurti duomenų bazes (pvz.: naujienos, katalogas, galerija ir t.t.).
Ar verta tai daryti už 108Lt? Kaip ir rašyta straipsnyje, taip padedame jaunam verslui ir kuriame ilgalaikius santykius, kad nuo pirmųjų dienų jis naudotųsi verslo klasės debesų kompiuterijos paslaugomis ir augtų kartu su mumis. Į tokius santykius esame pasiryžę investuoti, todėl prašome tik dalies svetainės sukūrimo kaštų. Panašiai investuojame ir į brangesnius paketus, kur unikalesnei svetainei ir konsultacijoms jauni verslai išleidžia 1500Lt arba 4000Lt, o gauna kur kas daugiau vertas paslaugas.
Apibendrinimas
Mūsų teikiamos paslaugos yra naudojamos jau seniai veikiančių sėkmingų verslų, kurie mato jų vertę. Naudodami naujausias debesų kompiuterijos programas (SaaS), pradedantiesiems galime pasiūlyti neregėtai žemas kainas. Esame pasiryžę investuoti į ilgalaikių santykių su klientais kūrimą, tad kompensuojame dalį pradinių išlaidų. Vakarų Europoje toks verslo modelis jau keičia senuosius.
Kad ir kiek mokėtumėte už bet kurią paslaugą, ar tai būtų 150Lt, ar 4.500Lt, kaina mažai pasako apie gaunamą vertę. Ypač perkant IT paslaugas, kai tuos 4.500Lt naujų metodų neįsisavinančios įmonės gali panaudoti visiškai neefektyviai. Cituojant Darių Bagdžiūną, „būkite atidūs rinkdamiesi interneto svetainių kūrėją“. Ypatingai tuomet, kai norite mokėti daugiau, o ne mažiau.
Kokia jūsų nuomonė, kaip optimaliausia elgtis verslo pradžioje? Ar galima turėti naudingą interneto svetainę išleidžiant mažiau nei 4.500Lt? Parašykite savo nuomonę komentaruose.