Domeno savininko kontaktai WHOIS

Kaip sužinoti domeno savininko kontaktinius duomenis?

Problema

Domeno savininko kontaktiniai duomenys būna neišsamūs, pasenę arba netinka kaip teisinis įrodymas.

Kodėl taip yra?

WHOIS duomenys dažniausiai būna paimti ne iš pirminių duomenų bazių, o iš WHOIS agregatorių.

Kaip spręsti?

Domeno savininko rekvizitus rasite konkrečios domeno galūnės registro oficialioje WHOIS duomenų bazėje.

Kai kas nors užregistruoja domeną, jo kontaktiniai duomenys tampa visiems viešai prieinami. Kiekvienas domenų registras turi viešą WHOIS duomenų bazę, kurioje pateikia domeno savininko pavadinimą, el. pašto adresą ir t.t. Tereikia žinoti, kur yra ta WHOIS duomenų bazė.

Tokios domenų paieškos sistemos kaip Dom.lt ar DomainTools.com nukopijuoja WHOIS duomenis iš pirminių duomenų bazių ir pateikia jų informaciją apie daugumą domenų galūnių vienoje vietoje. Tik jos turi kelis trūkumus.

Pirma, nukenčia duomenų tikslumas. Kadangi jos nėra pirminis duomenų šaltinis, jų informacija gali būti keleto valandų senumo. Taip pat dažnai domeno savininko kontaktiniai duomenys jose ne tokie išsamūs, kaip pirminėje WHOIS duomenų bazėje. Kai kurie domenų registrai išsamią informacija rodo tik savo svetainių lankytojams, o automatiniu būdu agregatoriams perduoda glaustesnius duomenis.

Antra, WHOIS duomenų agregatorių pateikiama informacija netinka kaip teisinis įrodymas. Jūs ją gaunate iš privačios įmonės, o ne oficialaus registro. Ji savo paslaugų teikimo sąlygose nurodo, kad ji nieko negarantuoja ir duomenys gali būti netikslūs.

Jei jums reikia tikslių domeno savininko kontaktinių duomenų, ieškokite jų oficialiuose domenų registrų WHOIS duomenų bazėse.

Valstybinių domenų WHOIS informacija

Kiekviena šalis turi po savo domeno galūnę (ccTLD) ir pati administruojasi jos WHOIS duomenų bazę. Lietuvoje populiariausių valstybinių domenų WHOIS duomenų bazės:

Domeno galūnėŠalisWHOIS duomenų bazė
.LTLietuvaDomReg.lt WHOIS
.EUEuropaEURid WHOIS
.ATAustrijaNIC.at WHOIS
.BEBelgijaDNSBelgium.be
.CHŠveicarijaNIC.ch WHOIS
.CZČekijaNIC.cz WHOIS
.DEVokietijaDenic.de WHOIS
.DKDanijaDK Hostmaster WHOIS
.EEEstijaInternet.ee
.ESIspanijaDominios.es
.FRPrancūzijaAfnic.fr WHOIS
.ITItalijaNIC.it WHOIS
.LVLatvijaNIC.lv WHOIS
.NLNyderlandaiSIDN.nl WHOIS
.PLLenkijaDNS.pl WHOIS
.RURusijaTCInet.ru WHOIS 1
.SEŠvedijaIIS.se
.UKJungtinė KaralystėNominet.org.uk WHOIS

1 .RU domeno registras nepateikia jokios informacijos apie domeno savininką. Jis nurodo tik domeną įregistravusį paslaugų teikėją, į kurį reikia kreiptis dėl domeno savininko informacijos. Dažniausiai tai RU Center, kuris turi savo NIC.ru WHOIS duomenų bazę.

Parašykite komentaruose, kokių kitų šalių domenų WHOIS duomenų bazių jums trūksta šiame sąraše – papildysiu.

Tarptautinių domenų WHOIS kontaktiniai duomenys

Tarptautinius domenus (gTLD), tokius kaip .COM, .NET ir t.t., administruoja kelios privačios organizacijos: Verisign, Neustar ir Afilias. Pastaruoju metu atsirado dar keli šimtai galūnių, kurias administruoja Donuts, CentralNic, Radix ir t.t.

Kadangi tarptautinių domenų galūnių yra šimtai ir kas savaitę atsiranda naujų, patogiausia pirma domeną patikrinti per DomainTools.com. Tuomet WHOIS informacijoje susiraskite laukelį WHOIS Server. Tai yra pirminė WHOIS duomenų bazė, kurioje rasite oficialius domeno savininko duomenis. Ji priklauso arba pačiam registrui, arba akredituotam paslaugų teikėjui, kuris užregistravo domeną.

Dažniausiai tuo adresu veikia WHOIS interneto svetainė, pasiekiama per naršyklę. Bet kartais tai būna tik specialiu WHOIS protokolu pasiekiamas serveris. Tuomet pirminių duomenų peržiūrai reikės specialios WHOIS programos. Linux operacinėje sistemoje tam yra komanda whois. Windows operacinėje sistemoje ši funkcija yra Sysinternals įrankių rinkinio dalis.

Domeno savininko rekvizitai

Seniau visi WHOIS serveriai pateikdavo pilną domeno savininko (angl. Registrant) pavadinimą, vardą ir pavardę, adresą, el. pašto adresą ir telefono numerį. Dabar dauguma WHOIS duomenų bazių nebepateikia nei adreso, nei telefono numerio. Dalis šalių domenų registrų, tame tarpe ir Lietuvos, vietoj vardo ir pavardės pateikia tik inicialus arba apskritai nurodo tik tiek, kad domeno savininkas – fizinis asmuo.

Šiandien dažna domeno savininko rekvizitų paieška per WHOIS užsibaigs tuo, kad turėsite tik el. pašto adresą. Jei domeno savininkas užsisakė domeno savininko arba registranto apsaugą, nematysite nei jo. WHOIS rodys, kad domeno savininkas yra koks nors Privacy Protection Service, INC, su kuriuo neįmanoma susisiekti.

Tačiau vis dar pateikiami administratoriaus (angl. Admin), techninio kontakto (angl. Tech) ir mokėtojo (angl. Billing) kontaktiniai duomenys. Tai dažniausiai būna paslaugų teikėjo kontaktiniai duomenys.

Jei norite imtis teisinių veiksmų prieš domeno savininką, visi šie paslaugų teikėjo kontaktiniai asmenys jums netinka. Jie gali turėti domeno savininko kontaktinius duomenis, bet be teismo sprendimo jų niekam neperduos, nes tai draudžia asmens duomenų apsaugos įstatymai.

Jei norite tiesiog susisiekti su domeno savininku, greičiausia yra paprašyti paslaugų teikėjo persiųsti domeno savininkui jūsų laišką. Dauguma paslaugų teikėjų tai geranoriškai padarys. Tuomet domeno savininkas pats nuspręs, nori su jumis susisiekti ar ne.

Ateityje rašysiu apie tai, kaip patikimai paslėpti domeno savininko duomenis viešose WHOIS duomenų bazėse. Taip pat, kaip rasti spragų tokiose slėpynėse ir galiausiai atsekti tikrąjį domeno savininką.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ teikia domenų registracijos paslaugas su visomis galūnėmis ir siūlo domeno savininko apsaugą sistemoje Tera.lt.

Taip pat esu vienas iš Domenų valdytojų asociacijos steigėjų. Ji padeda rasti besislepiančius domenų savininkus ir užtikrina dialogą tarp abiejų pusių.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kaip sužinoti domeno savininko kontaktinius duomenis?“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.