Elektroninis paštas hostingo serveriuose

El. paštas hostingo serveriuose užleidžia vietą

Problema

El. paštas hostingo serveriuose nebeatitinka šiuolaikinio verslo reikalavimų saugumui, patikimumui ir funkcionalumui.

Kodėl taip yra?

Hostingo el. paštą įtakoja kiti vartotojai bei jų sistemos, jam trukdo svetainių limitai ir jame nėra šiuolaikinių funkcijų.

Kaip spręsti?

Debesų kompiuterijos el. pašto platformos įmonėms garantuoja korporatyvinio lygio patikimumą ir funkcionalumą.

Hostingo paslaugos vis dar suteikia neribotą skaičių el. pašto dėžučių interneto svetainės serveryje. Tačiau JAV tai jau keičiasi. Nors el. paštas tebėra įskaičiuotas į hostingo planą, dabar suteikiamas tik ribotas skaičius el. pašto dėžučių. Jos yra aptarnaujamos iš atskirų, specialiai el. paštui skirtų serverių, o kiekviena dėžutė turi savo individualius limitus.

Toliau aprašau 5 pagrindines priežastis, kodėl verslui nebetinka hostingo serveriuose veikiančios el. pašto dėžutės.

1. El. pašto priklausomybė nuo interneto svetainės

Hostingo serveriuose elektroninis paštas yra visiškai priklausomas nuo interneto svetainės veikimo. Pasitaiko, kad interneto svetainės yra nulaužiamos dėl spragų turinio valdymo sistemoje, neveikia dėl kitų techninių trukdžių ir t.t. Jei el. pašto dėžutes laikote tame pačiame serveryje, jūsų darbuotojai negalės naudotis el. paštu vien todėl, kad neveikia svetainė.

Nustojus veikti interneto svetainei, dauguma jūsų darbuotojų ir toliau galėtų dirbti. Bet nustojus veikti el. paštui, įmonės vadybininkai praktiškai nebeturės ką veikti. Dar didesnė rizika, kad į svetainę įsilaužę programišiai prieis prie tame pačiame serveryje laikomų el. laiškų ir perims konfidencialius jūsų įmonės duomenis.

Kai el. paštas veikia atskiruose serveriuose, interneto svetainė jo visiškai neįtakoja. Taip el. paštas veikia patikimiau, o vartotojai yra garantuoti, kad per viešos interneto svetainės saugumo spragas nenutekės privatūs susirašinėjimai.

2. El. pašto priklausomybė nuo svetimų svetainių

Hostingo serveriuose laikomi tūkstančiai mažai kontroliuojamų interneto svetainių. Vadinasi, jūsų įmonės el. paštui riziką kelia ne tik jūsų, bet ir visų kitų tame pačiame serveryje laikomų įmonių interneto svetainės.

Pasitaiko, kad dėl vieno hostingo vartotojo nulaužiamas visas serveris. Tačiau tai įvyksta retai. Kur kas dažniau saugumo problema lieka to vieno vartotojo lygyje. Tokioje situacijoje jūsų el. pašto dėžutes įtakoja tik prasta serverio reputacija.

Dėl nulaužtų svetainių ir iš jų siunčiamų brukalų hostingo serveriai dažnai patenka į juoduosius sąrašus. Tuomet ir jūsų siunčiami el. laiškai eina tiesiai į gavėjų SPAM katalogą. Plačiau: „Kodėl siunčiami el. laiškai nueina į SPAM?

El. pašto platformose el. laiškus gali siųsti tik autorizuoti vartotojai. Juos nulaužti yra daug sunkiau, nei interneto svetainę. Be to, visų vartotojų siunčiami laiškai yra filtruojami nuo spam, o nulaužti vartotojai iš karto blokuojami. Dėl to debesų kompiuterijos el. pašto serveriuose spam proveržiai būna kur kas retesni ir daug greičiau sustabdomi.

3. Neskelbiami serverio limitai

„Neribojamos dėžutės“ yra labai ribotos kitais limitais. Pats svarbiausias – išsiunčiamų laiškų limitas. Pavyzdžiui, virtualus serveris turi 300 išsiunčiamų laiškų per valandą limitą visoms jūsų dėžutėms. Jei jūsų vadybininkai išsiunčia po 30 laiškų per valandą, „neribotos dėžutės“ realiai reikš vos 10 aktyvių dėžučių.

Taip pat el. paštui galioja visi interneto svetainei nustatyti limitai. Kai kurie hostingo teikėjai neriboja nei vietos, nei duomenų srauto. Tačiau visi hostingo teikėjai taiko inode limitą – kiek failų gali būti serveryje. Jis būna pakankamai didelis ir interneto svetainėms dažniausiai netrukdo – reta svetainė turi 100 tūkst. failų.

Bet dažna el. pašto dėžutė turi 10 tūkst. ar net daugiau laiškų. Naudojantis el. paštu naršyklėje arba IMAP, kiekvienas tas laiškas naudos inode limitą, tad realiai galėsite naudotis mažiau kaip 10 el. pašto dėžučių. Taip pat galios svetainei skirti CPU, RAM ir kt. limitai, dėl kurių darbas su el. pašto dėžutėmis keletui darbuotojų vienu metu gali tapti lėtas.

Debesų kompiuterijos el. pašto platformos taiko tik el. paštui įprastus limitus. Kiekvienas vartotojas gauna savo atskirą vietos ir išsiunčiamų laiškų limitą. Netaikomi jokie papildomi limitai, kurie neleistų pilnai išnaudoti suteiktos vietos, lėtintų darbą ar trukdytų kolegoms dirbti vienu metu.

4. Apsauga nuo spam ir virusų

Geriausių filtrų nuo spam ir virusų kūrėjai juos apmokestina už kiekvieną vartotoją arba išfiltruoto srauto GB. Abiem atvejais kaina yra gan didelė.

Hostingo serveryje, kur už 5€/mėn. gaunate neribotą skaičių el. pašto dėžučių, naudoti tokias apsaugas ir filtruoti visas el. pašto dėžutes yra per brangu. Hostingo serveriuose diegiami nemokami filtrai, kurių tikslumas daug mažesnis, todėl vartotojai gauna ženkliai daugiau spam laiškų.

Tuo tarpu debesų kompiuterijos el. pašto platformos, apmokestinančios kiekvieną el. pašto dėžutę, gali pajungti klientams geriausias apsaugas nuo brukalų. Taip pat, tokios platformos aptarnauja kur kas daugiau vartotojų, nei vienas hostingo serveris, todėl jos apdoroja kur kas didesnį el. laiškų srautą. Jų algoritmams tai leidžia tiksliai pastebėti net ir tokius brukalus, kurių dar nėra pasaulinėse spam siuntėjų duomenų bazėse.

5. Darbo kalendoriai ir kontaktai telefone

Visos verslui skirtos el. pašto dėžutės leidžia tikrinti laiškus per POP3, IMAP ir naršyklę. POP3 ir IMAP prieiga, kuria parsiunčiame laiškus į Outlook arba telefoną, veikia panašiai visais atvejais. Tačiau el. pašto naršyklėje funkcionalumas labai skiriasi.

Hostingo serveriuose kartu su serverio valdymo pultu įdiegiama nemokama el. pašto programa, kuri atlieka tik viena funkciją – siunčia ir priima el. laiškus. Kad galėtumėte juos skaityti naršyklėje, dar įdiegiamas Roundcube el. pašto klientas su keliomis papildomomis funkcijomis, kurios veikia tik naršyklėje.

Debesų kompiuterijos el. pašto platformos naudoja Microsoft Exchange arba panašią korporatyvinę el. pašto serverių programinę įrangą. Ji suteikia kur kas didesnes galimybes, nei tik el. laiškų rašymas ir skaitymas. Savo el. pašto dėžutėje turėsite funkcionalius darbo kalendorius, kontaktų knygą, priminimus, asmeninių dokumentų saugyklą ir t.t.

Hostingo serveriuose per naršyklę pasiekiama Roundcube programa turi kai kurias iš šių funkcijų. Bet POP3, IMAP ir SMTP protokolai leidžia į kompiuterį ar telefoną perduoti tik el. laiškus. Jei norite tarp savo Outlook ir telefono sinchronizuoti darbo kalendorių, priminimus, kontaktų knygą ir t.t., tam reikalingi kiti protokolai. Hostingo serveriuose jų nėra. Tik korporatyvinio el. pašto serveriai turi visus protokolus papildomų duomenų perdavimui, leidžia el. paštą pasijungti BlackBerry telefone ir t.t.

Ar palikti el. paštą hostingo serveryje?

Kiek pačiam teko aptarnauti klientų, visi apsisprendė perkelti įmonės el. paštą iš hostingo serverio į debesų kompiuterijos el. pašto platformą dėl kurios nors vienos iš aukščiau paminėtų priežasčių.

Kokiai įmonei gali nepakakti net visų 5 priežasčių? Tai, kurios darbuotojams el. paštas nėra kritiškai svarbus kasdieniame darbe, kuri turi vos kelias el. pašto dėžutes, kuri negauna spam ir kurios darbuotojai nesinaudoja išmaniaisiais telefonais. Taip, tokių yra. Tačiau jei skaitote mano tinklaraštį, nemanau, kad jūsų verslas taip nutolęs nuo interneto technologijų.

Patikimos ir funkcionalios el. pašto dėžutės Lietuvoje kainuoja nuo 2,00€ iki 12,00€ per mėnesį. Mano nuomone, pora eurų nėra ta suma, dėl kurios verta pasilikti el. paštą hostingo serveryje ir sau pačiam bei kiekvienam kitam darbuotojui duoti kur kas prastesnį kasdienį darbo įrankį. Taip mano ir vis daugiau klientų, todėl paslaugų teikėjai persiorientuoja į patikimesnį ir funkcionalesnį el. paštą.

Siūlau būti viena koja priekyje ir persikelti į šiuolaikiškesnę el. pašto platformą anksčiau, nei jūsų paslaugų teikėjas galiausiai išjungė savo „neriboto“ el. pašto funkciją. Ateityje rašysiu daugiau, kuo skiriasi Lietuvoje siūlomos el. pašto platformos įmonėms.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ yra įgaliota Google Apps for Work platintoja Lietuvoje, į šį paslaugų paketą įeina el. paštas Gmail Darbui. Taip pat teikiame paprastesnę debesų kompiuterijos el. pašto paslaugą Hosted Email ir hostingą.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „El. paštas hostingo serveriuose užleidžia vietą“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.