Failų ir dokumentų versijavimas

5 failų versijavimo metodai tavo kompiuteryje

Problema

Sugadinus dokumentą, rezervinio kopijavimo duomenų saugykla turi per seną arba jau irgi sugadintą failą.

Kodėl taip yra?

Atsarginės kopijos daromos kartą ar du į dieną, o ne iš karto, kai pakeičiamas failas. Saugomos tik kelios failo versijos.

Kaip spręsti?

Duomenų saugyklos debesyse saugo kiekvieną failo pasikeitimą ir neribotą failo versijų skaičių.

Versijavimas – tai šiuolaikinio rezervinio kopijavimo pagrindas. Išsaugoma kiekviena failo versija, todėl galime lengvai atstatyti bet kurį pakeitimą ar klaidą.

Versijavimas kaip IT principas jau veikia beveik visur. Failus jau versijuoja mūsų operacinė sistema, duomenų saugyklos ir t.t. Sužinok, kaip rasti ir atstatyti bet kurią failo versiją.

Windows failų versijavimas

Operacinėje sistemoje Windows 7 yra įdiegta funkcija System protection. Kiekvieną dieną ji išsaugo pasikeitusius tavo failus. Kiekvieno failo versijas rasi paspaudęs ant jo Properties, atsidaręs skiltį Previous versions. Čia pat gali jas atsidaryti, nusikopijuoti ar atstatyti vietoj dabartinio failo.

Windows failu versijavimas
Windows senesnės failų versijos. © Microsoft

Jei matai čia tuščią langą, nesi įsijungęs System protection funkcijos. Kaip ją įsijungti, paaiškinta Microsoft svetainėje. Kai įsijungsi ir susikursi pirmąjį Restore point, toliau visi failai bus kasdien versijuojami.

Visas failų versijas Windows išsisaugo kaip failus kietajame diske. Todėl jos papildomai užima vietą. Kai vietos pritrūks, Windows pradės trinti seniausias versijas. Norėdamas jas išsaugoti, gali pasijungti didesnę išorinę laikmeną arba nuotolinę duomenų saugyklą.

Nepamiršk, kad lokaliame diske darytos kopijos apsaugo tik nuo tavo klaidų, jei susigadinsi failus. Jei suges kietasis diskas, kopijos dings su visais failais. Todėl tai nėra išorinių atsarginių duomenų kopijų pakaitalas.

Jei darai viso kietojo disko atsargines kopijas į išorinę saugyklą, nusikopijuos ir visos Windows failų versijos. Sugedus kompiuteriui, galėsi atstatyti ne tik paskutines failų versijas, bet ir bet kurias senesnes.

Mac failų versijavimas su Time Machine

Mac turi labai panašią funkciją Time Machine. Esminis skirtumas tik tas, kad ji kartu veikia ir kaip Backup (rezervinės kopijos), kurios Windows operacinėje sistemoje vykdomos per atskirą funkciją. Todėl jai būtinas atskiras kietasis diskas arba bent jau atskira jo skiltis. Apple tam siūlo Time Capsule – išorinį kietąjį diską visiems Apple įrenginiams.

Mac time machine
Mac senesnės failų versijos. © Apple

Dropbox failų versijavimas debesyje

Jei naudojiesi debesų kompiuterijos saugykla Dropbox, tavo failai versijuojami ne tik operacinėje sistemoje, bet ir debesyje. Įsijungęs Dropbox naršyklėje, paspaudęs ant failo dešinį pelės klavišą, matysi mygtuką Previous versions. Tame puslapyje rasi visas senesnes failo versijas.

Dropbox failu versijos
Dropbox failų versijų istorija. © Glenn Fleishman

Dropbox, kaip ir visų kitų debesų kompiuterijos duomenų saugyklų, versijavimo principas skiriasi nuo operacinių sistemų failų versijavimo. Operacinės sistemos nukopijuoja po vieną versiją per dieną. Debesies duomenų saugyklos išsaugo kiekvieną failo pakeitimą. Jei failą keitėte 10 kartų per dieną, tiek versijų ir matysite.

Google Drive dokumentų versijavimas

Google Drive turi identišką versijavimo funkciją kaip ir Dropbox. Naršyklėje paspaudęs ant bet kurio failo dešinįjį pelės klavišą, matysi mygtuką „Tvarkyti grąžinimus“ (Manage versions).

Google Drive failu versijos
Google Drive failų versijų istorija. © Synergyse

 

Vietiniams Google Drive failų formatams (Google Docs, Google Sheets ir t.t.) ši funkcija yra įdiegta dokumentų koregavimo programose pavadinimu „Peržiūrėti taisymų istoriją“ (See revision history). Čia pateikiamos ne tik failų versijos, bet ir detali pakeitimų istorija.

Google Drive dokumentuose gali matyti, kas, kada ir ką pakeitė. Pakeitimai yra išsaugomi ne failų, o dokumentų žodžių lygyje. Tai lyg nufilmuota medžiaga, kaip po kelis žodžius dokumentas keitėsi nuo tuščios iki galutinės versijos.

Programų kodo versijavimas su Git

Git yra tekstinių failų versijavimo technologija, kuri dažnai būna įdiegta programuotojams skirtose programose ir Linux operacinėse sistemose. Jei tokio įrankio neturi, gali nemokamai parsisiųsti jį iš Git svetainės.

Panašiai kaip ir Google Drive, Git išsaugo visą pasikeitimų istoriją eilučių lygyje. Bet priešingai nei Google Drive, Git yra tik versijavimo technologija. Patį tekstą gali kurti bet kaip, su bet kokia programa.

Git teksto versijavimas
Git failo pakeitimai ir istorija. © Git Extensions

Git veikia aplanko lygyje, t.y. į tą pačią versiją įtraukiami visų failų pasikeitimai. Tad atstatant senesnę versiją, nereikia atskirai analizuoti ir atstatinėti visų susijusių failų.

Nuo kitų panašių versijavimo technologijų Git išsiskiria tuo, kad jos versijos gali šakotis. T.y. paraleliai gali būti vedamos kelios chronologinės istorijos. Kol eksperimentuoji, neturi priimti galutinės versijos – gali dirbti su visomis vienu metu. Visas versijas lengva skaidyti, sujungti ir t.t. Tai leidžia su tuo pačiu tekstu dirbti visai komandai, paskui lengvai sujungiant geriausias dalis iš visų bandymų.

Git buvo sukurtas ir daugiausia naudojamas programavimo istorijos kontrolei. Tačiau jį jau naudoja knygų rašymui ir pan. Jei tavo tekstinis produktas susideda iš kelių failų ir jį kuria daug žmonių arba daug variantų kuri vienas, Git yra funkcionaliausias versijavimo būdas bet kokiai tekstinei medžiagai. Jei poreikiai visgi paprastesni, tiks ir kur kas lengviau valdomas Google Docs versijavimas.

***

Kai klientai kreipiasi dėl rezervinio kopijavimo (apie jį rašiau straipsnyje „5 svarbiausi atsarginių duomenų kopijų saugyklos parametrai“), jie nori tik reguliariai padarytos failo kopijos. Tik retas žino, kad į nuotolinę duomenų saugyklą galima kopijuoti ne tik esamą failą, bet ir visą jo pakeitimų istoriją.

Jei per dieną dokumentas keitėsi 10 kartų, naudodamiesi debesų kompiuterijos duomenų saugyklomis, tiek versijų ir matysime. Jei šiandien 8 pirmi pakeitimai buvo geri, o 9-as failą sugadino, atstatyti 8-ą šiandieninę versiją yra geriau, nei paskutinę vakarykštę.

Tavo kompiuteryje tikriausiai jau veikia bent keli failų versijavimo mechanizmai. Pradėk jais naudotis ir jauskis saugiau dėl svarbių failų turinio.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ yra įgaliota Google Drive for Work ir Box duomenų saugyklų platintoja Lietuvoje. Padedame įmonėms sėkmingai įsidiegti debesų kompiuterija pagrįstas duomenų saugyklas ir užtikrinti duomenų saugumą.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „5 failų versijavimo metodai tavo kompiuteryje“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.