Kas yra hostingas

Kas yra hostingas debesų kompiuterijos eroje?

Problema

Hostingas suteikia viską – DNS serverius, el. paštą, svetainės prieglobą ir t.t. Bet ne visos šios paslaugos atitinka verslo poreikius.

Kodėl taip yra?

Viskas-viename hostingo serveriai net teoriškai negali pasiūlyti tokio patikimumo ir saugumo kaip debesų kompiuterijos platformos.

Kaip spręsti?

Pirmenybę teikite specializuotoms platformoms. Tai aukštesnio techninio lygio paslaugos, kurios galiausiai padeda ir sutaupyti.

Hostingas (liet. priegloba) – tai serverio resursų nuomos ir jų priežiūros paslauga. Teoriškai, priegloba būna kelių tipų:

  • DNS hostingas – vardų serverių nuoma;
  • El. pašto hostingas – el. pašto dėžučių nuoma;
  • Svetainių hostingas – interneto svetainių talpinimas.

Praktiškai paslaugų teikėjai Lietuvoje hostingo taip neišskirsto, o pristato visų šių prieglobos paslaugų mišinį viename. Kas gi iš tikrųjų turi būti suteikiama užsisakius profesionalią hostingo paslaugą?

DNS serveriai hostingo serveryje

Straipsnyje „Kas yra DNS serveris ir kaip jį išsirinkti?“ rašiau, kad hostingo serveriuose veikiantys DNS serveriai turi mažiausią funkcionalumą, veikia lėčiausiai ir dažniausiai patiria trikdžius. Todėl geriau naudoti kartu su domeno registracija suteikiamus, nuo kitų sistemų nepriklausomai veikiančius DNS serverius.

Norintys aukšto patikimumo, greitesnio veikimo ir pilnos domeno DNS zonos kontrolės, atskirai užsisako Unicast arba Anycast DNS serverius. Tokios aukšto lygio paslaugos turi gan didelius kaštus, todėl niekas jų nemokamai nesuteikia. Jas galite tik arba užsisakyti atskirai, arba gauti kartu su domeno registracija, kai pati registracija yra brangesnė dėl įskaičiuotos DNS serverių nuomos.

Kartu su hostingu suteikiamus DNS serverius verta rinktis tik tuomet, kai absoliučiai visos su Jūsų domenu susijusios paslaugos (visi subdomenai, el. paštas ir t.t.) veikia iš to paties vieno hostingo serverio, jūsų svetainei nereikia jokių sudėtingesnių DNS įrašų (pvz.: DNSSEC įrašai) ir nenorite valdyti TTL parametrų. Tokioje situacijoje pagrindinis trukdis greičiui ir patikimumui yra pats hostingo serveris – jei jis neveiks, jums neveiks viskas. Greiti ir patikimi DNS serveriai tuomet nepadės.

El. paštas hostingo serveriuose

Straipsnyje „El. paštas hostingo serveriuose užleidžia vietą“ apibendrinau, kad toks elektroninis paštas yra kur kas labiau apribotas įvairiais limitais, nei debesų kompiuterijos el. paštas. Todėl įmonėms, kuriose daugiau kaip 10 darbuotojų kasdien aktyviai naudojasi el. paštu kaip pagrindiniu darbo įrankiu, jis tiesiog netiks.

Net jei turite tik kelias el. pašto dėžutes, kurias tikrinatės tik retkarčiais, el. paštas hostingo serveriuose veiks kur kas prasčiau, nei kiti variantai:

  • Jo saugumas yra kur kas žemesnis;
  • Iš tokių serverių siunčiami laiškai dažniau yra pripažįstami kaip spam;
  • Vartotojai savo pačių dėžutėse mato daugiau brukalų.

Dažnai matau, kad interneto svetaines turinčių įmonių darbuotojai naudojasi ne pavardenis@svetainės-adresas.lt, o [email protected]. Jie nenori prarasti gaunamų laiškų arba skambinėti, kodėl klientai neatsako, kai jų laiškai eina tiesiai į katalogą Spam. Kur kas solidžiau ir patikimiau gerą el. paštą yra pasijungti įmonės vardu ant savo įmonės domeno, o ne nemokamo asmeninio @gmail.com.

Interneto svetainių talpinimas

Interneto svetainių talpinimas (angl. web hosting) yra populiariausia prieglobos rūšis pasaulyje. Lietuvoje ji tapo sinonimu pačiam hostingui. Tačiau pagal VLKK paaiškinimą, svetainių „talpinti“ negalime, todėl reiktų sakyti „interneto svetainių priegloba“. Atsižvelgiant į tai, kad kitų technologijų DNS serveriai ir el. paštas labai ištobulėjo ir pralenkė savo atitikmenis hostingo serveriuose, hostingas dabar verslui ir betinka tik interneto svetainių prieglobai.

Svetainės hostingas – tai interneto svetainės aprūpinimas techniniais resursais: suteikiama vieta kietajame diske ir interneto kanalas duomenų perdavimui interneto svetainės lankytojams. Interneto svetainės priežiūra, koregavimas, turinio valdymo sistemos atnaujinimai ir pan. paslaugos į hostingą neįeina. Todėl hostingas yra skirtas IT specialistams, kurie sugeba konfigūruotis virtualų serverį ir administruotis interneto svetainės programinę įrangą.

Hostingas kaip universalus serveris bet kokių interneto svetainių aptarnavimui nebėra geriausias pasirinkimas. Interneto svetainės tapo labai skirtingos: tinklaraščiai, prisistatomosios interneto svetainės, el. parduotuvės ir t.t. Visos jos turi specifinę programinę įrangą, kuri greičiausiai ir patikimiausiai veikia specialiai paruoštose platformose.

Statiniams failams talpinti, kai jų kiekvienam lankytojui kaskart nereikia apdoroti (PDF dokumentai, paveikslėliai, video medžiaga ir t.t.) kur kas greitesnės, patikimesnės ir pigesnės yra debesų kompiuterijos saugyklos (pvz.: AWS S3). Turinio valdymo sistemoms dauguma jų kūrėjų jau siūlo debesų kompiuterijos platformas, kuriose jūsų naudojama programinė įranga veikia greičiau ir patikimiau (pvz.: WordPress.com, ContentAir.com).

Tokios platformos resursų kaina yra aukštesnė nei hostingo, nes į tą pačią paslaugą įskaičiuota kur kas daugiau: programinės įrangos atnaujinimai, pagalba koreguojant svetainę ir t.t. Skaičiuojant visas papildomas išlaidas ir aptarnavimo kaštus, debesų komputerijos paslaugos „programa-kaip-paslauga“ (SaaS) daugumai įmonių gaunasi pigiau.

Visgi tebėra situacijų, kai debesų kompiuterijos platformos dėl kokio nors niuanso neatitinka reikalavimų ir interneto svetainės prieglobai vis dar tenka rinktis hostingą. Ateityje aprašysiu, kokie yra svarbiausi hostingo kaip interneto svetainių prieglobos paslaugų skirtumai ir kaip jį išsirinkti.

Kokių hostingo paslaugų reikia mūsų įmonei?

Tikras hostingas yra skirtas IT specialistams, kurie viską konfigūruojasi ir administruojasi patys. Jei nenorite techninių rūpesčių, patariu rinktis specializuotas paslaugas su pilnu aptarnavimu.

El. paštui užsisakykite el. pašto dėžutes su pilnu administravimu, kad nereiktų eksperimentuoti su įvairiais nustatymais. Šią paslaugą gali suteikti visi didieji telekomunikacijų paslaugų teikėjai, duomenų centrai ir debesų kompiuterijos paslaugų teikėjai.

Interneto svetainei užsisakykite pilną paketą su turinio valdymo sistemos priežiūra, atnaujinimais, priegloba ir t.t. Geriausiai šį darbą atliks ta įmonė, kuri kūrė jūsų interneto svetainę. Ji tegul rūpinasi serveriais už jus ir prisiima atsakomybę, kad viskas veiks sklandžiai.

Jei turite pakankamai žinių, kad patys viską susikonfigūruotumėte „viskas-viename“ hostingo serveryje, patariu jame laikyti tik interneto svetainę. El. paštas ir DNS serveriai kur kas saugiau ir patikimiau veiks atskirose specializuotose debesų kompiuterijos platformose.

Autoriaus interesų atskleidimas

Mano vadovaujama UAB „Virtuali erdvė“ teikia hostingą, el. paštą ir kt. susijusias paslaugas.

Autorių teisės

Creative Commons licencija Straipsnis „Kas yra hostingas debesų kompiuterijos eroje?“, kurio autorius Pakamore pasilieka ir saugo visas savo autoriaus teises, yra licencijuotas publikavimui pagal Creative Commons Priskyrimas + Jokių išvestinių darbų (BY-ND) 4.0 tarptautinę licenciją.